Aktualności

piątek, 11 czerwca 2021

Re:Generacja - czas na działanie. Mamy tylko 10 lat, aby uratować planetę

8 czerwca miało miejsce wydarzenie pt. “Re:Generacja - czas na działanie”, będące uroczystą inauguracją Dekady ONZ w Polsce oraz Programu Re:Generacja. Kontynuując zobowiązania podjęte podczas tegorocznego Światowego Dnia Środowiska, Maria Andrzejewska, Dyrektor Generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz gość specjalny Thierry Lucas, reprezentujący Program ds. Środowiska ONZ (UNEP), symbolicznie zainaugurowali obydwa przedsięwzięcia. Przemówienie otwierające wygłosiła także sekretarz stanu Małgorzata Golińska (Ministerstwo Klimatu i Środowiska). 

Podczas wydarzenia głos zabrali przedstawiciele świata nauki, a także instytucji kultury, służb ochrony przyrody, organizacji pozarządowych oraz biznesu. W części merytorycznej, którą poprowadził dr Piotr Mikołajczyk z Centrum UNEP/GRID-Warszawa, uczestnicy mogli usłyszeć wypowiedziwypowiadali się czołowiych polscykich ekspercitów specjalizujących się w temacie ochrony przyrody i różnorodności biologicznej. W dyskusji wzięli udział: dr hab. Wiktor Kotowski z Centrum Ochrony Mokradeł, związany z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, dr hab. inż. Zbigniew Karaczun z Wydziału Ogrodnictwa, Biotechnologii i Architektury Krajobrazu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, dr Monika Szewczyk, - główna specjalistka Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Dariusz Kuś, - główny specjalista ds. ochrony przyrody Karkonoskiego Parku Narodowego, a także Agnieszka Laudy, pełnomocniczka dyrektora ds. środowiska w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.  

Wszyscy prelegenci byli zgodni co do potrzeby wprowadzenia szerszej edukacji przyrodniczej w Polsce. Wiktor Kotowski podkreślił, że przyroda potrzebuje zdecydowanie więcej przestrzeni, a my musimy wypracować konkretne narzędzia, aby pomóc jej się zregenerować. Zwrócił także uwagę na rolę uwspólnienia języka, podając jako przykład las, który powinien dla nas zawsze oznaczać złożony ekosystem wzrastający przez dziesięciolecia. Zbigniew Karaczun zaapelował o pogłębianie świadomości istnienia wartości innych niż materialne, szczególnie w czasie, gdy pandemia pokazała nam jak istotny jest dla nas kontakt z przyrodą. Z kolei Dariusz Kuś  spuentował swoją wypowiedź twierdząc, że do odtwarzania zniszczonych ekosystemów potrzebna jest pokora i długofalowa obserwacja, ponieważ nie wszystko można naprawić od razu. Dr Monika Szewczyk zauważyła, że liczy się troska nie tylko o ekosystemy naturalne, ale również te, na których odcisnęliśmy piętno, takie jak obszary rolnicze czy miejskie, na których mieszka już prawie 60% ludzi w Polsce.  

Dyskusję na temat zaangażowania biznesu w działania na rzecz restytucji ekosystemów rozpoczął prof. Bolesław Rok z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Na pytania odpowiadały przedstawicielki biznesu - Anna Borys (McDonad’s Polska), Joanna Maras (Santander Bank Polska), Joanna Wis-Bielewicz (Ørsted), Anna Link (BNP Paribas Bank Polska S.A.) oraz Agnieszka Kazimierska (Fundacja Veolia Polska). 

W ostatniej części wydarzenia Patrycja Adamska, dyrektor programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Patrycja Adamska, przedstawiła główne założenia programu Re:Generacja. Najważniejszym jego celem jest możliwość zgłaszania przez organizacje pozarządowe, instytucje i samorządy ekosystemów w potrzebie. Kolejnym krokiem jest zaangażowanie firm, które wezmą te obszary pod swoje skrzydła i sfinansują niezbędne działania. Program ma także misję edukacyjną, którą realizuje poprzez kampanię społeczną Last Minute, a także szereg aktywności proponowanych odwiedzającym stronę https://re.generacja.org/, m.in. wirtualne spacery po ekosystemach czy escape room z zagadkami dotyczącymi świata przyrody.  

Wydarzenie, w którym wzięło udział 126 osób, zostało zorganizowane w formie online, na platformie Zoom.  

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024