Aktualności

wtorek, 01 kwietnia 2025

Przyroda się odradza. Weżmy ją pod nasze skrzydła świętując Wielkanoc

Dorosła sieweczka obrożna z młodymi. Fot: Fundacja Ptasie Horyzonty

Z okazji nadchodzącego Święta Wielkiej Nocy, życzymy Wam zdrowych, radosnych Świąt – pełnych nadziei, wiosennego odrodzenia i bliskości z naturą. Niech ten czas napełni Was spokojem i ciepłem, a budząca się do życia przyroda przypomni o pięknie nowego początku.

Z tej okazji, w UNEP/GRID-Warszawa przygotowaliśmy dla Was coś wyjątkowego – możliwość stworzenia spersonalizowanej kartki świątecznej z malutką sieweczką obrożną, symbolem kruchości i nowego życia nad Wisłą. Kartkę możecie podarować komuś bliskiemu, a przy okazji wesprzeć pisklęta tych niezwykłych ptaków, które wiosenne fale narażają na niebezpieczeństwo.

Wspólnie możemy sprawić, by Wielkanoc była czasem odrodzenia dla wszystkich mieszkańców naszej planety!

Fala wezbraniowa i uratowana sieweczka

Dlaczego sieweczki potrzebują naszego wsparcia? 

Sieweczka obrożna to gatunek średniej wielkości ptaka wędrownego z rodziny sieweczkowatych, objęty w naszym kraju ścisłą ochroną gatunkową i wpisany na Czerwoną listę ptaków Polski jako gatunek zagrożony. Swoje gniazda zakłada szczególnie chętnie na piaszczystych wiślanych wyspach. Miejsca te nie są, niestety, wolne od niebezpieczeństw. Lęgom zagrażają przede wszystkim zbyt wysoka woda (powodująca zatopienie gniazd lub utonięcia piskląt), susza (ułatwiająca drapieżnikom przedostanie się na wyspy) czy nieświadomi turyści (płoszący ptaki i rozdeptujący gniazda).  

A każde jajo w wiślanych gniazdach to potencjał na niezwykłą historię życia. Od ich przyszłości będzie zależeć przyszłość naszych ptasich ekosystemów, kondycja naszej przyrody i bioróżnorodności. Chcemy, by te naturalne „pisanki” miały szansę się wylęgnąć, urosnąć i rozwinąć skrzydła, zasilić wiślaną populację, by w przyszłości mogły cieszyć nasze oczy i uszy, a także same przystąpić do rozrodu.  

Na pomoc sieweczkom przychodzi Fundacja Ptasie Horyzonty, która dba o to, by w każdej ptasiej rodzinie pisklaki mogły bezpiecznie dorastać i w przyszłości powrócić na te same wiślane brzegi. Fundacja monitoruje miejsca gniazdowania sieweczek, zabezpiecza gniazda oraz prowadzi hodowlę wolierową części piskląt – do osiągnięcia przez nie lotności, kiedy to wypuszcza je na wolność w miejscach, z których zostały zabrane jaja. Zespół UNEP/GRID-Warszawa w tym roku wsparł Fundację Ptasie Horyzonty w ramach swojego Programu Re:Generacja, będącego odpowiedzią na ONZ-owską Dekadę Odtwarzania Ekosystemów.

#RatujemySieweczki 

Dołącz do naszej akcji wielkanocnej – przekaż darowiznę na ratowanie młodziutkich sieweczek obrożnych tworząc w spejalnym wielkanocnym generatorze swoją osobistą kartkę świąteczną z sieweczką. 

Twoja wpłata wesprze Fundację Ptasie Horyzonty w: 

  • ochronie ptasich lęgów przed zagrożeniami, 
  • zakupie niezbędnego sprzętu, 
  • zatrudnieniu ekspertów do monitoringu i zabezpieczania ptasich lęgów, 
  • zatrudnieniu ekspertów do inkubacji i hodowli wolierowej, 
  • pokryciu kosztów eksploatacyjnych (paliwa, prądu, wody itp.), 
  • edukacji lokalnych społeczności na temat ochrony ptaków. 

Koszt ochrony jednego pisklęcia sieweczki obrożnej to około 300 zł, a każda kwota, którą przekażesz w darowiźnie, będzie miała realny wpływ na życie tych małych stworzeń, które właśnie teraz rozpoczynają swoje pełne przygód i niebezpieczeństw życie w Dolinie Środkowej Wisły. 

Akcja trwa do 21 kwietnia br. 

wachlarzyk

Fot: Fundacja Ptasie Horyzonty 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2025