Aktualności

poniedziałek, 28 listopada 2022

UNEP/GRID-Warszawa partnerem merytorycznym XV edycji programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury"

"Kubusiowi Przyjaciele Natury" jest największym bezpłatnym programem edukacyjnym skierowanym do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych poruszającym tematykę ochrony środowiska. Pomaga najmłodszym uczyć się ekologii i życia w zgodzie z naturą. W roku szkolnym 2022/2023, działania edukacyjne programu wspiera merytoryczna wiedza ekspertów UNEP/GRID-Warszawa.

Wychowywanie najmłoszych w szacunku dla przyrody pozwala dzieciom zrozumieć, jak wspaniały i złożony jest świat. Kształtuje wrażliwość i odpowiedzialność społeczną młodych ludzi. Dzięki programowi, najmłodsi przyjaciele natury uczą się zasad ochrony środowiska, szacunku do roślin i zwierząt, zasad segregacji odpadów i recyklingu, tego skąd biorą się zmiany klimatyczne, a także właściwego odżywiania, gospodarowania pieniędzmi, czy aktywnego spędzania czasu w zgodzie z naturą.

Przez ostatnie 15 lat progam, którego organizatorem jest marka Kubuś należąca do Grupy Maspex, pomagał nauczycielom kształtować w dzieciach więzi z naturą przygotowując je do tego, jak i dlaczego troszczyć się o środowisko w dorosłym życiu. W bieżącym roku szkolnym, ze wsparcia w przekazywaniu tej wiedzy grupie ponad 1 200 000 dzieci, skorzysta ponad 52 000 nauczycieli przedszkoli i ponad 27 000 nauczycieli szkół podstawowych. Programem objęte zostaną zajęcia dla dzieci z co trzeciego przedszkola i co drugiej szkoły podstawowej w Polsce.

W tegoroznej edycji programu "Kubusiowi Przyjaciele Natury", scenariusze zajęć dydaktycznych obejmują cztery obszary najbliższej okolicy dzieci: domu, szkoły, sklepu oraz terenów zielonych. Materiały edukacyjne obejmują filmy, piosenki i audiobooki, zostały przygotowane przez zespół ekspertów – metodyka i psychologa, a partnerem merytorycznym XV edycji – jest organizacja pozarządowa UNEP/GRID-Warszawa. 

„Świadomość ekologiczną można rozwijać na wiele sposobów. Jednak najlepsze efekty nauki są wtedy, gdy teoria poparta jest praktyką. Działania projektowe, takie jak „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, to forma edukacji, która pomaga wykształcać trwałe nawyki i szacunek do przyrody wśród najmłodszych. W ramach programu dzieci mogą uczyć się dbania o środowisko w sposób aktywny i w bezpośrednim zetknięciu z naturą, przez co chętniej angażują się w działania, a co za tym idzie – przekazywana wiedza jest przez nie lepiej rozumiana. Cieszymy się, że będąc częścią tego projektu, możemy mieć realny wpływ na budowanie właściwych postaw ekologicznych wśród najmłodszych pokoleń. – wyjaśnia Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa.  

Partner merytoryczny programu: UNEP/GRID-Warszawa.

Partnerzy współtworzący tegoroczny projekt: Czepczyński Family Foundation oraz Interzero.

 

Foto © Unsplash

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024