Festiwal Żywioły - odwiedź wystawy

„Festiwal Żywioły” (kultura, natura, przyszłość) to ogólnopolskie przedsięwzięcie multidyscyplinarne skupiające się na połączeniu ekologii i sztuki.
Składa się z części edukacyjnej, ogólnopolskiego konkursu plastycznego skierowanego do uczniów liceów plastycznych, wystaw regionalnych w czterech miastach wojewódzkich oraz gali wręczenia nagród i towarzyszącej jej wystawie krajowej w Warszawie.
Festiwal ma charakter otwarty, jest platformą wymiany wiedzy, myśli i obserwacji zarówno ekspertów, jak i mieszkańców oraz uczniów. Długofalowe efekty projektu związane będą z lepszym projektowaniem budynków, miast i przestrzeni publicznych, jako przyjaznych dla mieszkańców i odpornych na zmiany klimatu.
Projekt inspiruje młodzież do twórczych działań, które wpłyną pozytywnie na społeczeństwo i środowisko. Jego celem jest równoczesne wsparcie młodzieży z liceów plastycznych w wyborze ścieżki zawodowej oraz edukacja ekologiczna, promująca odpowiedzialność społeczną i środowiskową wśród przyszłych artystów, projektantów, architektów czy urbanistów.
Genezą projektu jest symfonia „Żywioły” (autor Paweł Pudło), która jako dzieło muzyki poważnej inspiruje do zmian oraz może wskazać młodym artystom, że poprzez sztukę można mówić o kwestiach prospołecznych.
10-LECIE CELÓW ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU ONZ
Przedsięwzięcie jest również uświetnieniem obchodów 10-lecia ustanowienia 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ (SDG), czyli punktów odniesienia między wzrostem gospodarczym a ochroną środowiska, dobrostanem społecznym i dojrzałością nowoczesnego państwa.
Wystawy regionalne:
4 - 18 kwietnia, Poznań, Brama Poznania
16 - 18 kwietnia, Kraków, Międzynarodowe Centrum Kultury
14 - 31 maja, Łódź, Centrum Nauki i Techniki EC1
30 maja - 12 czerwca, Katowice, Galeria Sztuki Współczesnej BWA
Wystawa krajowa:
24 - 30 września, Warszawa, Pawilon SARP
Przeprowadzona w ramach festiwalu edukacja o ekologii, zrównoważonym projektowaniu w architekturze, urbanistyce i mobilności, zainspirowała młodzież do stworzenia prac plastycznych na temat przyszłości miast. Cele konkursu plastycznego to wspieranie twórczości, inspiracja do działania poprzez sztukę i promocja kreatywności młodzieży. Konkurs promuje ekologiczne podejście do projektowania.
W ramach projektu powstało 100 prac konkursowych. Na wystawie w Krakowie zaprezentowane zostaną zakwalifikowane prace konkursowe z województw: podkarpackiego (Liceum Plastyczne im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu oraz Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych im. Tadeusza Brzozowskiego w Krośnie) oraz śląskiego (Liceum Sztuk Plastycznych przy Zespole Szkół Ogólnokształcących Nr 1 w Raciborzu, Niepubliczne Liceum Sztuk Plastycznych im. Orląt Lwowskich w Tychach - Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach, Liceum Sztuk Plastycznych w Zespole Szkół nr 18 w Zabrzu).
W zaprezentowanych pracach będzie można zobaczyć rozwiązania lokalnych problemów przestrzennych, pomysły na małą architekturę, wizualizacje przestrzeni przyjaznych dla mieszkańców. Prace mogą być przyczynkiem do dyskusji na temat urbanistyki i miejsc w których żyjemy.
ORGANIZATOR
UNEP/GRID-Warszawa
PATRONATY HONOROWE
Narodowe Centrum Kultury
Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki
Oddział Warszawski Stowarzyszenia Architektów Polskich
WSPÓŁORGANIZATORZY WYSTAW
Wawerskie Centrum Kultury w Warszawie
Poznańskie Centrum Dziedzictwa w Poznaniu
Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie
Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi
Galeria Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach
PARTNER EDUKACYJNY
Rekopol - Organizacja Odzysku Opakowań S.A.
PARTNERZY
Antmicro
Kreativa