Aktualności

piątek, 29 lipca 2022

Rozpoczynamy rejestrację na konferencję Eco-Miasto 2022!

Już 28 września 2022 roku w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się coroczna konferencja, organizowana w ramach Programu Eco-Miasto – wspólnej inicjatywy UNEP/GRID-Warszawa oraz Ambasady Francji w Polsce, który w tym roku ma swoją 9. edycję.

Wrześniowe wydarzenie niemal na pewno odbywać się będzie w niezbyt sprzyjającym kontekście. Uwagę mediów i opinii publicznej zaprzątają wskaźniki inflacji, wysokość stóp procentowych, wojna u naszego wschodniego sąsiada. Nie wiemy, czy nie czeka nas dłuższe spowolnienie gospodarcze czy wzrost bezrobocia.

W obliczu bieżących wyzwań znacznie trudniej jest myśleć w dłuższej perspektywie – na przykład roku 2030, który jest punktem orientacyjnym wielu planów i strategii. Jest on est też punktem odniesienia dla tegorocznej edycji programu Eco-Miasto i strategii wielu polskich miast, niepewnych stabilności swoich budżetów, wspierających uchodźców z Ukrainy. W części z nich pojawiają się pomysły, takie jak ograniczanie częstotliwości kursowania transportu publicznego, podwyżki cen biletów czy wstrzymywanie budżetów partycypacyjnych.

Czytelnie komunikowany i realizowany w przemyślany sposób zrównoważony rozwój może stanowić zarówno wyzwanie, jak i najlepsze rozwiązanie w niepewnych czasach. Dziać się tak będzie jedynie wtedy, gdy decydenci – nie tylko samorządowi – nie ulegną pokusie powrotu do traktowania działań pro-środowiskowych jako „luksusu na lepsze czasy”. Będzie to możliwe, gdy będzie się je widzieć jako integralną część zrównoważonego rozwoju i odpowiedź na najbardziej palące problemy społeczne.

Celem tegorocznej konferencji Programu Eco-Miasto 2022 jest zwrócenie szczególnej uwagi na integrację dyskusji o środowiskowym, społecznym i gospodarczym rozwoju polskich miast (program). Skupi się ona nie tylko na kreśleniu globalnych, europejskich i krajowych trendów czy pokazywaniu dobrych praktyk, ale również na poszukiwaniu nadziei na to, że wciąż możliwe jest zarówno odpowiedzenie na kryzysy środowiskowe, takie jak kryzys klimatyczny czy utrata różnorodności biologicznej, jak i na miejskie wyzwania, związane z rynkiem mieszkaniowym czy finansowaniem niezbędnych inwestycji.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024