Aktualności

środa, 27 września 2023

Ponownie zostaliśmy partnerem merytorycznym programu edukacyjnego "Kubusiowi Przyjaciele Natury".

Właśnie wystartowała XVI edycja programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury”, który pomaga nauczycielom w skutecznym i kreatywnym przekazywaniu rzetelnej wiedzy o klimacie. Zapisy ruszyły 1 września, a partnerem merytorycznym jest UNEP/GRID- Warszawa - zadbamy o przygotowanie materiałów eksperckich i scenariuszy lekcji dla nauczycieli i uczniów. 

Prawie 70% uczniów uważa, że tematyka związana ze zmianami klimatu jest dla nich ważna, a dla 31% z nich źródłem wiedzy są nauczyciele (badanie „Uczniowie wobec zmian klimatu”, 2022, dr Anna Guzy, dr Magdalena Ochwat, projekt w ramach Visegrad Fund). 

Edukacja jest podstawą: w pierwszym etapie życia, kiedy odkrywamy świat z pomocą opiekunów szkolnych i przedszkolnych, tworzymy w dzieciach bazę do dalszego działania. Jako partner merytoryczny programu „Kubusiowi Przyjaciele Natury” dbamy o to, aby nauka bazowała na rzetelnej wiedzy eksperckiej przedstawionej w ciekawy i zrozumiały dla najmłodszych sposób. Dzięki temu uzupełniamy szkolną podstawę o dodatkową ekologiczną wiedzę, dając dzieciom jeszcze więcej okazji do aktywnego poznania tajników świata przyrody. W tym roku szkolnym szczególnie polecamy scenariusz dotyczący pól i łąk, w którym poruszamy zarówno tematy związane z rolnictwem, jak i różnorodnością biologiczną – mówi Elżbieta Wołoszyńska-Wiśniewska, dyrektorka ds. edukacji w UNEP/GRID-Warszawa.

Pedagodzy mają ogromne pole do popisu w zakresie zagospodarowania uwagi swoich podopiecznych i przekazania im rzetelnych, sprawdzonych informacji w intrygującej i pobudzającej myślenie formie. Uczniowie są gotowi do działania, a my -– dorośli z pewnością nie powinniśmy zaprzepaszczać szansy na proekologiczną edukację. 

"Kubusiowi Przyjaciele Natury" jest największym bezpłatnym programem edukacyjnym skierowanym do przedszkolaków i uczniów klas I-III szkół podstawowych poruszającym tematykę ochrony środowiska. Pomaga najmłodszym uczyć się ekologii i życia w zgodzie z naturą. W roku szkolnym 2022/2023, działania edukacyjne programu wspiera merytoryczna wiedza ekspertów UNEP/GRID-Warszawa. 

Zapisy trwają na stronie programu. 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024