Aktualności

wtorek, 05 marca 2024

O roli teledetekcji w monitorowaniu wpływu obozów dla uchodźców na środowisko

Ukazał się nowy Foresight Brief, czyli kompendium UNEP (United Nations Environment Programme) na temat problemów środowiskowych oraz możliwych scenariuszy radzenia sobie z nimi. Ponownie współautorami są nasi eksperci, tym razem członkowie zespołu IT & Geosolutions - Zofia Pawlak i Daniel Starczewski, którzy wraz z pozostałymi partnerami projektu ARICA, przeanalizowali rolę teledetekcji, w szczególności zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, w połączeniu z badaniami społecznymi, w monitorowaniu zmian środowiskowych. 

Konflikty, niestabilność gospodarcza i problemy związane z klimatem sprawiają, że ludzie na całym świecie są zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

Chociaż w celu przyjęcia wysiedlonej ludności tworzone są tymczasowe obozy, długotrwałe istnienie tych obozów może mieć negatywne skutki dla środowiska, w tym jakość wody, wylesianie i erozję gleby, co może również pogorszyć istniejące problemy środowiskowe.

Narzędziem monitoringu może być teledetekcja, a w szczególności wyniki analiz zdjęć satelitarnych o wysokiej i bardzo wysokiej rozdzielczości przestrzennej, poparte badaniami społecznymi. Mogą na przykład pomóc w określeniu rzeczywistej populacji i dynamiki jej zmian, ale także zidentyfikować rodzaj i miejsce przekształceń środowiskowych zachodzących na terenie obozu i na terenach otaczających.

Nowy foresight brief analizuje rolę teledetekcji, w szczególności zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości, w połączeniu z badaniami społecznymi, w monitorowaniu zmian środowiskowych.

 

 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024