Aktualności

piątek, 03 kwietnia 2020

O programie "Ciepło dla miast" na stronie Teraz Środowisko

Prezes Fundacji Veolia Polska, Izabela Rakuć-Kochaniak, w rozmowie z redaktor naczelną serwisu, Martą Wierzbowską-Kujdą, mówiła m.in. o realizowanym wraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa projekcie edukacyjnym.

Dzięki wykorzystaniu środowiska zielonej wersji popularnej gry Minecraft - EcoCraft - dzieci i młodzież szkolna mogą poszerzyć swą wiedzę na temat funkcjonowania miast oraz racztycznego zastosowania zasad zrównoważonego rozwoju.

Teraz Środowisko: Realizują Państwo program „Ciepło dla miast”, którego elementem jest gra edukacyjna Eco-craft. W jaki sposób angażuje ona młodych mieszkańców?

Izabela Rakuć-Kochaniak: Młodzież poznaje działania służące zwiększeniu efektywności energetycznej, dowiaduje się, czym jest komfort energetyczny, a więc redukcja zapotrzebowania na energię i pozyskiwanie maksymalnej ilości energii z OZE, a także jak to się ma do dostępu do lepszej jakości powietrza. Uczy się także, czym jest GOZ.

Sama gra polega na budowaniu, kreowaniu przestrzeni, w której znajduje się bohater. Tworząc wirtualne projekty prośrodowiskowych rozwiązań dla swoich miast i dzielnic gracze stają się bardziej świadomymi użytkownikami zasobów. To od nich często wypływa pierwszy impuls do redukcji zużycia energii w gospodarstwie rodzinnym, a także próby nią zarządzania. Na razie zakończyliśmy konkursy bazujące na aranżowaniu kilku dzielnic Poznania i Warszawy.

TŚ: W jaki sposób młodzi dowiedzieli się o grze i konkursie?

IRK: Projekt prezentowaliśmy podczas warsztatów, zorganizowanych dla uczniów wybranych szkół, a także wszystkich chętnych mieszkańców miast, bo entuzjastami gry są także dorośli.

W działania informacyjne na stronach i w mediach społecznościowych, włączyły się także urzędy miast biorących udział w projekcie, a także współorganizatorzy – Fundacja Veolia i Centrum UNEP/GRID-Warszawa (...)

Całość rozmowy dostępna jest w serwisie Teraz Środowisko.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024