Konkurs Eco-Miasto otwarty. Przyjmujemy zgłoszenia!

Ruszają zgłoszenia do 12. edycji konkursu Eco-Miasto.
7 maja ruszył nabór do kolejnej edycji prestiżowego konkursu Eco-Miasto 2025, który od ponad dekady promuje najlepsze praktyki polskich samorządów w zakresie zrównoważonego rozwoju. Organizatorzy, Ambasada Francji w Polsce oraz UNEP/GRID-Warszawa, zachęcają wszystkie miasta – zarówno metropolie, jak i mniejsze ośrodki – do pochwalenia się swoimi zielonymi działaniami i wzięcia udziału w tym ogólnopolskim współzawodnictwie. Samorządy mogą wypełniać formularze konkursowe do 31 sierpnia br..
Tematem przewodnim tej edycji jest adaptacja miast do skutków zmiany klimatu – szerokie zagadnienie, które staje się coraz bardziej aktualne w obliczu rosnącej liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych, susz, upałów i ulewnych deszczy. W ramach konkursu, miasta mogą zaprezentować podejmowane działania z zakresu zielonej i błękitnej infrastruktury, gospodarki wodnej, efektywności energetycznej, zrównoważonej mobilności, gospodarki o obiegu zamkniętym, planowania przestrzennego czy edukacji ekologicznej mieszkańców.
Adaptacja miast do zmiany klimatu – jak wygląda to w Polsce?
W ostatnich latach coraz więcej polskich miast opracowuje i wdraża tzw. Miejskie Plany Adaptacji do zmian klimatu (MPA). To strategiczne dokumenty określające najważniejsze zagrożenia klimatyczne oraz działania mające zwiększyć odporność społeczności miejskich i infrastruktury. Od niedawna ich sporządzenie jest obowiązkowe w przypadku miast powyżej 20 tys. mieszkańców. W ramach ogólnopolskiego projektu finansowanego z funduszy europejskich, MPA powstały już w 44 największych miastach Polski, a kolejne samorządy podejmują podobne inicjatywy. Przykładowe działania adaptacyjne to zwiększanie powierzchni biologicznie czynnych, tworzenie parków kieszonkowych, modernizacja sieci kanalizacyjnych oraz rozwój edukacji klimatycznej. Konkurs Eco-Miasto jest przestrzenią do prezentacji tych inicjatyw i inspirowania innych gmin.
Które samorządy otrzymają statuetkę Eco-Miasto 2025?
Organizatorzy zachęcają, by nie tylko wziąć udział w konkursie, ale również inspirować inne gminy do podejmowania realnych działań na rzecz środowiska. Bo to właśnie w miastach rozgrywa się walka o lepsze, bezpieczniejsze jutro. Udział w konkursie to szansa na promocję lokalnych działań, wymianę doświadczeń, prezentację dobrych praktyk oraz budowanie wizerunku miasta jako lidera zrównoważonego rozwoju na arenie krajowej i międzynarodowej
Wszystko o konkursie na stronie programu Eco-Miasto