Aktualności

poniedziałek, 27 stycznia 2020

O obliczach kryzysu klimatycznego na kolejnym spotkaniu "Climate Converstions"

Szkolenie Go Responsible “Analizy scenariuszowe i raportowanie kwestii środowiskowych”, które odbyło się 23 stycznia, zorganizowane zostało we współpracy z Centrum UNEP/GRID-Warszawa. 

Specjalista ds. Zrównoważonego rozwoju Centrum, Bartłomiej Kozek, prezentował w jego trakcie najnowsze ustalenia naukowe, zawarte w raportach rodziny ONZ, takich jak materiały IPCC (Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu), UNEP (cykl “Emissions Gap Report”) czy publikacja “United in Science”. 

Biznes i środowisko 

Wśród poruszanych przez eksperta tematów nie zabrakło kwestii, związanych z działaniami na rzecz likwidacji luki między obecnymi emisjami gazów cieplarnianych a ich poziomami, umożliwiającymi ograniczenie wzrostu średniej, globalnej temperatury do poziomu 2, a najlepiej 1,5 stopnia Celsjusza w porównaniu do okresu przed rewolucją przemysłową. 

Obok kontekstu globalnego mówił również o negatywnym wpływie zmieniającego się klimatu na Polskę, wyrażającym się m.in. w nasilaniu się problemu suszy czy występowania gwałtownych zjawisk pogodowych. 

Zanieczyszczenia środowiska będą na polski biznes na wielu poziomach – od problemów, związanych z ograniczonym dostępem do wody na potrzeby krajowego systemu energetycznego, aż po unijne ambicje w zakresie polityki energetyczno-klimatycznej, włącznie z osiągnięciem przez ten blok gospodarczy celu neutralności klimatycznej do roku 2050. 

Spojrzenie w przyszłość 

Kozek zaprezentował najważniejsze inicjatywy, które w najbliższych miesiącach zamierza w ramach “Zielonego Ładu dla Europy” zaprezentować Komisja Europejska – od pomysłu na podwyższenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych do roku 2030 z 40 do 50-55%, poprzez plany wspierania rozwoju morskiej energetyki wiatrowej czy elektromobilności, aż po strategię rozwoju przemysłu i rozwijania zeroemisyjnych technologii produkcji stali.

Kwestie klimatyczne mają na szczeblu europejskim coraz większy wpływ na legislację, która na pierwszy rzut oka nie kojarzy się z tą tematyką, co pokazywał na przykładzie działań na rzecz ograniczania stosowania jednorazowych produktów z tworzyw sztucznych czy zaostrzania wymogów, dotyczących efektywności sprzętu elektrycznego i elektronicznego.

Wszystkie te trendy wymagać będą od świadomych skali wyzwań środowiskowych firm odzwierciedlenia ryzyk w ich strategiach biznesowych - ekspert Centrum wskazał na wydany przez firmę Arup raport “2050 Scenarios” jako przykład na to, w jaki sposób analizować można potencjalne trajektorie trendów środowiskowych, społecznych i ekonomicznych. 

Dla ludzi, #DlaPlanety 

Zgromadzone na wydarzeniu osoby, reprezentujące m.in. branżę energetyczną, meblarską czy ubezpieczeniową, mogły zapoznać się również z prezentacjami ekspertów, reprezentujących Go Responsible, TAYLORS Group oraz Diaphane Software. 

Dzięki ich udziałowi mogli zapoznać się z szeregiem ważnych dla przedsiębiorców kwestii, takich jak komunikowanie i raportowanie kwestii ESG (środowiskowych, społecznych i związanych ze sposobem zarządzania firmami) czy mierzenie emisji gazów cieplarnianych w ramach organizacji i w łańcuchu dostaw. 

Szkolenie, prowadzone przez Przemysława Oczypa, miało miejsce w Klubokawiarni “Pożyteczna” - instytucji, zatrudniającej osoby o niskim i średnim stopniu niepełnosprawności umysłowej, tworzącym przyjazną im przestrzeń na warszawskim Nowym Świecie.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024