Aktualności

czwartek, 13 lipca 2023

Kiedy kryzys klimatyczny nie zwalnia, Climate Leadership zwiększa tempo

Wspierana przez United Nations Environment Programme inicjatywa, w której grono niezależnych ekspertów wspiera przedstawicieli biznesu w wejściu na ścieżkę neutralności klimatycznej, działa od niedawna w nowej formule. W miejsce kolejnych corocznych edycji pojawił się nabór, który jest otwarty przez cały czas. Firmy mogą w dowolnym momencie dołączyć do tego prestiżowego programu i tworzyć nowe strategie klimatyczno-środowiskowe, zgodne z najnowszymi regulacjami i globalnym kierunkiem zmian.

Co nowego w programie?

Od kilku lat grono uczestników Climate Leadership, którzy realizują z nami swoje ambitne cele, stale rośnie. Ostatnio powitaliśmy na pokładzie firmy takie jak Visa, która będzie pracować nad projektem związanym z gospodarką o obiegu zamkniętym, Grupa PZU, która zamierza edukować pracowników w zakresie zrównoważonego rozwoju i ESG, a także Samsung Polska, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole Bank Polska i BASF.

Każda z przystępujących firm może wybrać jeden lub więcej kierunków współpracy eksperckiej, w ramach których chciałaby poprowadzić swoje indywidualne działania projektowe, a następnie dobrać szczegółowo formy ich realizacji.

Co roku jesienią cała społeczność spotyka się na konferencji, która jest okazją, aby w jednym miejscu przedstawiciele instytucji międzynarodowych, ambasad, biznesu oraz eksperci porozmawiali o kolejnych krokach, jakie można podjąć w kontekście kryzysu klimatycznego. Podczas spotkania firmy, które uczestniczą w programie, mają szanse zaprezentować podjęte zobowiązania klimatyczne. Kolejna konferencja odbędzie się 26 września bieżącego roku.

Rada Programowa i stale rosnące grono eksperckie

Zgodnie z głównym przesłaniem UN Science Policy Business Forum “współpraca podejmowana między ekspertami i biznesem będzie miała krytyczne znaczenie dla klimatu naszej planety w najbliższej przyszłości”. Dlatego w programie Climate Leadership zaangażowanych jest już ok. 150 ekspertek i ekspertów z różnych dziedzin. W ostatnim czasie do tego grona dołączyły kolejne osoby m.in. Mariusz Gołąb, Weronika Nalbert (United Nations Association Poland) i Julia Kozakiewicz (ClientEarth), których wiedza i doświadczenie będą wspierać firmy uczestniczące w programie.

Grono najwybitniejszych przedstawicieli środowisk pozarządowych, sektora publicznego i prywatnego, a także krajowych i międzynarodowych instytucji zaprosiliśmy do udziału w pracach Rady Programu Climate Leadership (Climate Leadership Council). Członkinie i członkowie rady wspierają kierunki rozwoju naszego programu, jak również doradzają w strategicznych decyzjach dotyczących jego uczestników.

Obejrzyj cykl debat Climate Conversations

W ramach programu Climate Leadership organizujemy cykl debat online na temat zmian klimatu. Podczas spotkań łączymy podejście teoretyczne z praktycznym – dane o stanie środowiska z informacjami o potencjalnych ryzykach i wyzwaniach (m.in. zmieniającym się otoczeniem regulacyjnym czy innymi megatrendami mającymi wpływ na funkcjonowanie biznesu). W ramach prowadzonych dyskusji zderzamy poglądy przedstawicieli biznesu, ekspertów programu oraz zaproszonych gości specjalizujących się w poruszanych zagadnieniach.

Tegoroczny cykl, którego hasłem przewodnim była sprawiedliwość klimatyczna, dobiegł już końca. Wszystkie nagrania z debat są do obejrzenia na naszym kanale na YouTube.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024