Aktualności

czwartek, 07 października 2021

Drugi dzień konferencji Eco-Miasto 2021 - zielona odbudowa, pełen merytorycznych wystąpień

Podczas drugiego dnia konferencji uczestnicy mieli możliwość wysłuchania aż czterech debat. Poruszono w nich zagadnienia o energii dla miast, mobilności, lepszych budynkach i miejskiej zieleni. Wysłuchaliśmy także dwóch gości specjalnych. Bartłomiej Kozek, Kierownik Działu Zielonej Transformacji Centrum UNEP/GRID-Warszawa, w wystąpieniu „Klimat na odbudowę, klimat do odbudowy” poruszył wątki holistycznego spojrzenia na zrównoważony rozwój i politykę klimatyczną. Natomiast Patrycja Adamska, Dyrektor Programowa Centrum UNEP/GRID-Warszawa nawiązała do Programu Re:Generacja i możliwości jakie stwarzają w partnerstwa w jego obszarze.

Podsumowanie debat

Pierwsza z nich - “Energia dla miast”, prowadzona przez redaktora Michała Niewiadomskiego z dziennika Rzeczpospolita, dotyczyła transformacji energetycznej polskich miast. Uczestnicy podkreślali niezbędną rolę sprzyjających źródeł finansowania i odpowiednich regulacji na poziomie centralnym. 

Podczas debaty „Mobilność w Eco-Mieście”, prowadzonej przez Łukasza Malinowskiego z Wydawnictwa TOR, zasygnalizowano, że zrównoważona mobilność to także odpowiedź na problemy społeczne i środowiskowe, takie jak zanieczyszczenia powietrza, czy przekroczone poziomy hałasu. Zaznaczono konieczność dostosowania transportu do obowiązujących regulacji UE, ale także do lokalnego kontekstu i lokalnych potrzeb. Miasta powinny wsłuchiwać się w głos różnych grup społecznych, aby nie spowodować wykluczenia komunikacyjnego.  

Dyskusja “Lepsze budynki, lepsza przestrzeń” przeszła od tematu dekarbonizacji, rewitalizacji, przez cyfryzację miast, po wniosek dotyczący potrzeby tworzenia miast, w których pamięta się o potrzebach ludzi, a także pilnuje, aby miasto nie ‘rozlewało się’ w przestrzeni kosztem naturalnych ekosystemów. W tej części pytania zadawał Wojciech Kacperski z Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy.  

Ostatnia debata dotyczyła zarządzania i planowania miejskiej zieleni – „Miejska zieleń, miejska woda”. Jednym z wniosków było stwierdzenie, że odpowiednie dbanie o zieleń i zasoby wodne ma bezpośredni wpływ na zdrowie mieszkańców. Miasta muszą być odporne na skutki zmian klimatu, jakimi są np. nawalne deszcze, ale także oferować zieloną i błękitną infrastrukturę mieszkańcom, dla których przestrzeń do rekreacji jest niezbędna.  


Transmisja z drugiego dnia konferencji dostępna jest na kanale YouTube Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

----

Konferencja Eco-Miasto 2021 – Zielona Odbudowa jest zwieńczeniem projektu Eco-Miasto 2021, organizowanego przez Ambasadę Francji w Polsce i Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Projekt został zainicjowany w 2013 roku i od tego czasu stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych wśród jednostek samorządu terytorialnego inicjatyw związanych z ochroną środowiska i propagowaniem rozwiązań ekologicznych. W ramach Eco-Miasta prowadzony jest konkurs dla samorządów, warsztaty regionalne, geoportal z przeglądem dobrych praktyk miejskich oraz międzynarodowa konferencja.

Konferencja „Eco-Miasto 2021 - Zielona odbudowa” odbywa się przy współpracy:
Organizatorzy: Ambasada Francji w Polsce, Centrum UNEP/GRID-Warszawa
Współorganizator: m.st. Warszawa
Partnerzy strategiczni: BNP Paribas Bank Polska, Ceetrus, NHOOD Polska, Fundacja Veolia, Renault Patronat honorowy: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Związek Miast Polskich
Partner medialny: Teraz Środowisko, Biznes i Ekologia, Rzeczpospolita

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2023