Aktualności

czwartek, 02 listopada 2023

Dane o środowisku w Centrum Nauki Kopernik

Mapy opowieści (storymapy) prezentujące dane i trendy na temat wybranych zagadnień zarządzania środowiskiem udostępnione zostały zwiedzającym wystawę "Misja: Ziemia" zorganizowaną w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie (CNK). Storymapy, które na stałe znajdują się w zasobach World Environment Situation Room (WESR), opracowane zostały przez ekspertów UNEP/GRID-Warszawa we współpracy z Wydziałem Nauki w strukturze Programu ONZ ds. Środowiska (United Nations Environment Programme, UNEP).

World Environment Situation Room jest internetową platformą danych i wiedzy na temat zmian zachodzących w światowym środowisku. Dane i informacje prezentowane w WESR, pozwalają na zrozumienie złożonych procesów składająch się na dynamikę zmian obserwowanych w systemach ziemskich, a następnie dostrzeżenie powiązań między tymi zmianami i aktywnością człowieka. Dostępne tu informacje i narzędzia wspierają decydentów w realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju, a także użytkowników, którzy poszukują informacji na temat obserwowanych zjawisk, obecnego stanu środowiska i przyszłych scenariuszy dla planety. Za utrzymanie serwisu odpowiada UNEP. 

W ramach systemu Narodów Zjednoczonych, UNEP jest odpowiedzialny za budowanie współpracy wokół wspólnej polityki dotyczącej środowiska. Do jego zadań należy m.in. monitorowanie stanu naturalnych systemów i zapewnienie dostępu do informacji o środowisku. UNEP/GRID-Warszawa, będąc jedym z zaledwie kilku ośrodków utworzonej ponad 30 lat temu przez UNEP globalnej sieci GRID (Global Resources Information Database), realizuje działania i inicjatywy dotyczące danych środowiskowych, w tym, dostarcza również komponenty do utworzonego przez UNEP portalu World Environment Situation Room . 

Ekspozycja w CNK powstała na mocy porozumienia zawartego między przedstawicielami UNEP, CNK i UNEP/GRID-Warszawa. Jgo celem było zapewnić odwiedzjącym CNK dostęp do najbardziej aktualnej wiedzy o środowisku, w przystępnej i angażującej formie. "Misja: Ziemia" – wystawa, której częścią jest ekspozycja storymap – jest środkową częścią tryptyku "Przyszłość jest dziś".

Wystawa realizuje cel zainspirowania refleksji na temat wyzwań współczesnego świata w całej ich złożoności, a prezentowane rozwiązania technologiczne zachęcają do spojrzenia w krytyczny sposób na wartości, jakimi się dzisiaj kierują ludzie. Wystawa zachęca do szukania odpowiedzi na pytania o to, jaka może być przyszłość Ziemi i jakie szanse mają kolejne pokolenia wobec stopnia degradacji środowiska naturalnego, globalnego ocieplenia, ale także trendów dotyczących miast przyszłości. 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024