Aktualności

piątek, 28 kwietnia 2023

#ClimateConversations: „Czy rozwój rynku kredytów węglowych będzie sprzyjał sprawiedliwej transformacji?”

W czwartek 27 kwietnia odbyło się kolejne, czwarte już spotkanie z cyklu Climate Conversations – serii debat organizowanych w ramach programu Climate Leadership 

W ramach kolejnej edycji Climate Conversations przyglądaliśmy się coraz mocniej dyskutowanym ostatnio na świecie kredytom węglowym. W trakcie debaty moderowanej przez prof. Bolesława Roka, współzałożyciela Climate Leadership, dyskutowano o tym, czy firmy najbardziej zaawansowane na drodze ESG widzą już ograniczenia i rosnące koszty dalszej dekarbonizacji oraz co należy zrobić, gdy dalsza redukcja emisji gazów cieplarnianych nie jest już w praktyce możliwa. 

W dyskusji udział wzięli przedstawiciele biznesu, eksperci programu Climate Leadership oraz zaproszeni goście reprezentujący startupy pozytywnego wpływu:

  • Jacek Hutyra – Orange Polska Climate Officer
  • Ewelina Sasin – Współtwórczyni TerGo – It pays to go Green
  • Eryk Frontczak – Carbon Product Manager, HeavyFinance
  • Izabela Zborowska – Deputy Head of Climate Policy Instruments, KOBiZE

Debata rozpoczęła się od podkreślenia znaczenia ograniczania i redukcji emisji gazów cieplarnianych jako działania priorytetowego w dążeniu przedsiębiorstw do osiągania celów neutralności węglowej. Same działania kompensacyjne to zdecydowanie za mało, a działania takie, jak „sadzenie lasu” to niestety w wielu przypadkach greenwashing.  

W przypadku tego typu akcji przede wszystkim firma, która je robi musi uczciwie powiedzieć, że to jest jakieś działanie uzupełniające i symboliczne np. nagradzające inne, ważniejsze działania dekarbonizacyjne. – podkreślał Jacek Hutyra reprezentujący głos biznesu w dyskusji. - Polska nie ma tyle powierzchni, żeby można było skompensować lasami jej obecne emisje! 

Powoli zmieniają się regulacje w UE. W listopadzie 2022 Komisja Europejska przyjęła wniosek dotyczący pierwszych ogólnounijnych ram certyfikacji pochłaniania dwutlenku węgla. – jak przypominała Ewelina Sasin. - Propozycja nosi nazwę QU.A.L.IT.Y, która oznacza 4 kryteria:

  1. Quantification (mierzalność): działania na rzecz usuwania dwutlenku węgla muszą być dokładnie mierzone i muszą przynosić jednoznaczne korzyści dla klimatu;
  2. Additionality (dodatkowość): działania w zakresie usuwania dwutlenku węgla muszą wykraczać poza istniejące praktyki i wymogi prawa;
  3. Long-term storage (długotrwałe składowanie): certyfikaty są powiązane z wymaganym okresem składowania dwutlenku węgla;
  4. Sustainability (zrównoważony charakter): działania w zakresie usuwania dwutlenku węgla muszą mieć zrównoważony charakter i realizować Cele Zrównoważonego Rozwoju. 

W trakcie rozmowy zwrócono szczególną uwagę na to, że kredyty węglowe to dla Komisji Europejskiej nowy instrument finansowy, który ma wspierać transformację klimatyczną poprzez umożliwienie przedsiębiorstwom kompensacji pewnej części emisji. Niepodważaną rolę w kształtowaniu i rozwoju rynku kredytów węglowych pełni biznes i to od niego zależy jak finalnie ten proces będzie przebiegał. Eksperci są jednak pozytywnej myśli mówiąc, iż będzie to instrument atrakcyjny dla biznesu w Polsce. 

Zachęcamy do obejrzenia debaty, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak oceniać wiarygodność ekologiczną, społeczną i finansową projektów kompensacyjnych, czy rozwiązania takie, jak kredyty węglowe rzeczywiście prowadzą do poprawy stanu ekosystemów i jakości życia społeczności lokalnej oraz co wspólnego mają biogazownie, rolnictwo węglowe i sprawiedliwa transformacja. 

Climate Leadership to program UNEP/GRID-Warszawa budujący społeczność liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz przeciwdziałania nieodwracalnym zmianom zachodzącym na planecie, jakich wyrazem jest kryzys klimatyczny. Program wspiera działania podejmowane przez firmy w celu osiągnięcia neutralności. 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024