Aktualności

środa, 20 marca 2024

Przed nami największe święto środowiska!

Kondycja ekosystemów lądowych, przeciwdziałanie ich degradacji i coraz poważniejszym skutkom regularnie pojawiających się susz - to tematy, które skupią naszą uwagę już 5 czerwca 2024. 

Światowy Dzień Środowiska, który co roku przypada tego dnia, jednoczy rządy i społeczeństwa na całym świecie pod przewodnictwem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP). W tym roku gospodarzem globalnych obchodów Światowego Dnia Środowiska, który odbywać się będzie pod hasłem “Reviving Lands for a Brighter Future”, jest Królestwo Arabii Saudyjskiej. 

Kryzys lądowych ekosystemów

Wg danych #ONZ, aż 40% lądowej powierzchni planety uległo degradacji, co bezpośrednio dotyka połowę światowej populacji i zagraża mniej więcej połowie światowego PKB (44 biliony dolarów). Liczba i czas trwania susz wzrosły od 2000 r. o 29%. – jeśli nie podejmiemy pilnych działań, do 2050 r. skutki susz mogą dotknąć ponad trzy czwarte ludzkości!

Renaturyzacja gruntów jest kluczowym filarem Dekady ONZ na rzecz odbudowy ekosystemów (2021–2030), na której oparty jest nasz program Re:Generacja. Dekada jest wezwaniem do ochrony i odtwarzania ekosystemów na całym świecie, co ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia celów zrównoważonego rozwoju. 

Degradacja gleby, susza i pustynnienie są nierozerwalnie wplecione w potrójny planetarny kryzys klimatyczny. Kryzys, napędzany działalnością człowieka oraz niezrównoważoną konsumpcją i produkcją, zbiera ogromne żniwo w ekosystemach na całym świecie. Ponad 2 miliardy hektarów powierzchni lądów uległo degradacji, głównie w wyniku niezrównoważonego gospodarowania gruntami. Na całym świecie spadek produktywności gleby związany z erozją, zubożeniem gleby i zanieczyszczeniem wpływa na bezpieczeństwo żywnościowe, źródła utrzymania i zdrowie, szczególnie w przypadku najbardziej bezbronnych ludzi na świecie. Kryzys klimatyczny skutkuje tym, że susza stała się zagrożeniem egzystencjalnym, a liczba przypadków i czas trwania tego zjawiska na świecie wzrosły o prawie jedną trzecią w ciągu ostatnich dwóch dekad. 

Przywracanie do życia

Każdy dolar zainwestowany w odbudowę ekosystemu generuje korzyści gospodarcze o wartości 30 dolarów. Poprzez odbudowę ekosystemów lądowych i uzdrowienie gruntów, działamy na rzecz naszej przyszłości. Wiemy już, jak bardzo nasze zdrowie i bezpieczeństwo zależą od dobrostanu planety. Wiemy także, że bez ciągłego uświadamiania i wracania do czekających na nas wyzwań, nie uda nam się utrzymać odpowiedniej motywacji do działania. Angażując co roku ponad 150 krajów, Światowy Dzień Środowiska stał się globalną marką komunikującą zagrożenia ekologiczne i egzystencjalne naszych czasów. W Polsce UNEP/GRID-Warszawa co roku organizuje oficjalne obchody tego dnia, w ramach kampanii #DlaPlanety. 

Już wkrótce poznamy więcej szczegółów dotyczących tegorocznej edycji World Environment Day na świcie w Polsce. Święto Światowy Dzień Środowiska ustanowione zostało przez Narody Zjednoczone dla upamiętnienia powołania do życia Programu ONZ ds. Środowiska (UNEP) 52 lata temu. W Polsce jest koordynowane przez UNEP/GRID-Warszawa w ramach kampanii #DlaPlanety.pl

 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024