Aktualności

wtorek, 31 października 2023

Projektowanie pod kątem GOZ - foresight brief autorstwa naszych ekspertów

Już po raz kolejny mamy przyjemność dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem w analizie danych, i współtworzyć kompendium UNEP (United Nations Environment Programme) na temat problemów środowiskowych oraz możliwych scenariuszy radzenia sobie z nimi, czyli Foresight Briefs. 

Najnowsza publikacja pt. "Sustainable production and consumption: Design for disassembly as a circular economy tool", której autorami są związani z nami eksperci, dotyczy praktyk związanych z gospodarką o obiegu zamkniętym, które są coraz częściej uznawane za kluczowe dla rozwiązania problemu potrójnego kryzysu planetarnego.

Gospodarka o obiegu zamkniętym ma na celu zapewnienie utrzymania zasobów w gospodarce o możliwie najwyższej wartości ekonomicznej tak długo, jak to możliwe. Umożliwia zatem bardziej efektywne wykorzystanie materiałów osadzonych po zakończeniu ich życia w konkretnym produkcie, usłudze czy inwestycji. Efekt ten umożliwia kilka praktyk, w tym projektowanie pod kątem demontażu. W niniejszym dokumencie Foresight Brief przedstawiono definicję i główne zasady stojące za tą praktyką, a także wyzwania i możliwości, jakie ze sobą niesie. Podaje także praktyczne przykłady jego wdrożeń w sektorach takich jak środowisko budowlane, elektronika i tekstylia, wraz z zestawem obaw i zaleceń politycznych, które mogłyby umożliwić przejście z projektowania demontażu z dobrych praktyk do powszechnych praktyk stosowania na całym świecie.

Foresight Briefs podkreślają najważniejsze punkty zmian środowiskowych, przedstawiają pojawiający się temat naukowy lub omawiają współczesny problem środowiskowy. Zapewniają systematyczny sposób badania możliwych przyszłych skutków pojawiających się problemów środowiskowych, które mogą mieć wpływ na proces podejmowania decyzji również dzisiaj.

Publikacje UNEP mają na celu przedstawienie pojawiających się problemów, spostrzeżeń systemowych i możliwych rozwiązań politycznych w szerokim zakresie tematów związanych z naszym środowiskiem w krótkim, czytelnym dokumencie.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024