Aktualności

poniedziałek, 31 lipca 2023

Projekt ARICA: prezentacja rezultatów dotychczasowych prac

W ramach porozumienia między konsorcjum realizującym projekt ARICA a Danish Refugee Council (DRC), organizacją, która dostarcza pomoc i wspiera zarządzanie obozami dla uchodźców znajdujące się m.in. w zachodniej Afryce, odbyła się seria spotkań w jednej z siedzib terenowych, w mieście Kibondo w zachodniej Tanzanii.

DRC realizuje aktualnie pilotażowy projekt mający na celu sprawdzenie możliwości wykorzystania danych satelitarnych do szybszej i bardziej efektywnej weryfikacji zmian w pokryciu terenu a w szczególności zmian na obszarach leśnych (deforestacja/reforestacja).

W projekcie ARICA, którego jesteśmy częścią, realizowane są podobne zadania, m.in. detekcja zmian w użytkowaniu/pokryciu terenu i analiza trendów zmian w czasie na obszarach gdzie znajdują się obozy dla uchodźców ale również na obszarach wokół obozów. Dlatego też postanowiliśmy podzielić się wiedzą i zdobytym doświadczeniem z DRC w Tanzanii. 

Daniel Starczewski, kierownik naszego działu IT & geosolutions, zaprezentował dotychczasowe rezultaty prac w ramach projektu ARICA oraz przeprowadził szkolenie z zakresu wykorzystania narzędzi GIS (Geographical Information System). W spotkaniach uczestniczyli także przedstawiciele władz lokalnych odpowiedzialnych m.in. za gospodarowanie lasami w Tanzanii. Zaprezentowano im korzyści jakie wynikają z zastosowywania danych satelitarnych i rezultatów ich przetworzenia dla sprawnego zarządzania terenami leśnymi.

Spotkanie było okazją do wymiany doświadczeń w zakresie technologii GIS i ich roli zarządzaniu obszarami silnie przekształcanymi przez człowieka. Stanowiło również początek dłuższej współpracy pomiędzy konsorcjum ARICA a DRC.

 

Goup photo

 

ARICA to polsko-norweski projekt badawczy, w ramach którego zespół IT & Geosolutions UNEP/GRID-Warszawa zaangażowany jest w wielokierunkową analizę obszarów obozów dla uchodźców/osób wewnętrznie przesiedlonych w oparciu o dane satelitarne.

Badane jest m.in. to, jak społeczno-ekonomiczne czynniki wpływają na okoliczne środowisko.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024