Naukowcy i edukatorzy NASA osobiście dziękują uczestnikom 2018 Spring Cloud Challenge!

Do akcji wiosennych obserwacji nieba włączyli się uczestnicy z 99 krajów na świecie, ze wszystkich kontynentów włącznie z Antarktydą. Blisko 15 000 obserwacji przesłanych do NASA to efekt zaangażowania Polaków. Dziękujemy!

GreetingsNASA

 


15 kwietnia zakończyliśmy kampanię NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge ogłoszoną przez naukowców NASA Langley Research Center w Wirginii (USA), badających klimat i pogodę na Ziemi między innymi przy wykorzystaniu danych satelitarnych. Spieszymy z podsumowaniem wyników akcji, w której Polska znalazła się wśród liderów!

Między 15 marca a 15 kwietnia:

  • spoglądano w niebo z 2752 miejsc w całej Polsce;
  • uczestnicy akcji przesłali do zespołu NASA 14 720 raportów o stanie nieba i rodzaju chmur;
  • w obserwacje zaangażowało się 30 Szkolnych Zespołów Obserwatorów Nieba, gromadzących nawet ponad 50 osób!;
  • blisko 2500 przesłali niezależni obserwatorzy, w tym pracownicy partnerów akcji korzystający z aplikacji NASA GLOBE Observer.

Nagrodę specjalną dla Szkolnych Zespołów Obserwatorów Nieba - wykład online z ekspertem NASA - otrzymują uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Górze (4431 przesłanych obserwacji) oraz Szkoły Podstawowej nr 10 im. Janusza Korczaka w Tarnobrzegu (2072 obserwacje). Gratulujemy! :-)

NASAGLOBEClouds results

Jak zmieniało się zachmurzenie nieba podczas wiosennej kampanii obserwacyjnej?
Animacja przygotowana na podstawie danych zebranych przez uczestników NASA GLOBE Clouds.

 


Czas na krótkie podsumowanie pierwszych dwóch tygodni kampanii NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge.

Od 15 marca polscy Obserwatorzy przekazali do NASA GLOBE Observer blisko 4500 raportów o stanie nieba, prowadząc obserwacje z ponad 1000 miejsc w całym kraju. Wszystkie wyniki na bieżąco są publikowane na mapie obserwacji.

NysaGO

 


Zapraszamy do wysłuchania wywiadu z Elżbietą Wołoszyńską-Wiśniewską, Kierownikiem Działu Edukacji UNEP/GRID-Warszawa, która na antenie Czwórki PR opowiedziała o konkursie "NASA GLOBE Clouds" (koordynowanym przez UNEP/GRID-Warszawa).

Konkurs rozpoczął się w zeszłym tygodniu i potrwa do 15 kwietnia 2018. Każdy może pomóc naukowcom z NASA w przewidywaniu zjawisk takich jak susze i huragany - wystarczy do tego ściągnięcie prostej aplikacji i zdjęcia chmur, które naukowcy połączą z obrazem satelitarnym. Początek wywiadu w 11. minucie audycji.

 


Akcja NASA GLOBE Clouds to szansa na zbudowanie młodzieżowego zespołu Obserwatorów Nieba. Dla najbardziej aktywnych zespołów przewidzieliśmy nagrodę specjalną! Uczniowie dwóch szkół, które w trakcie konkursu zbiorą największą liczbę danych o stanie nieba, wezmą udział w specjalnie przygotowanym dla nich wykładzie naukowca z NASA Langley Research Center! Ekscytujące, prawda? :-)

Wszystkie szkoły, które chcą przyłączyć się do akcji, zapraszamy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 


Lubisz patrzeć w niebo i obserwować chmury? Podejmij wyzwanie NASA GLOBE Clouds: Spring Cloud Observations Data Challenge i dołącz do międzynarodowej społeczności Obserwatorów wiosennego nieba.

  1. Jeśli jesteś indywidualnym użytkownikiem, pobierz aplikację i rozpocznij obserwację,
  2. Jeśli reprezentujesz firmę, szkołę lub organizację i chcesz zaangażować do udziału w konkursie większe grono osób, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

 GLOBE NASA Cloud Data Challenge Banner

 


Cel 1.Cel 2.Cel 3.Cel 4.Cel 5.Cel 6.Cel 7.Cel 8.Cel 9.Cel 10.Cel 11.Cel 12.Cel 13.Cel 14.Cel 15.Cel 16.Cel 17.
Kontakt: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, +48 (22) 840 66 64, www.gridw.pl, globe@gridw.pl