Portfolio projektów

Nasza planeta wymaga skoordynowanych działań na różnych polach aktywności człowieka. Każdy rok naszej działalności to harmonogram pełen zróżnicowanych projektów – od projektów miejskich i współpracy z samorządami, poprzez działania edukacyjne i naukę obywatelską , po ogólnopolskie kampanie społeczne i współpracę z biznesem.

Wybierz z menu po lewej stronie status projektu, poznaj nasze aktualne oraz zakończone (wybrane) działania i zobacz, na czym polega nasza praca.

projekt w trakcie realizacji

Inicjatywa #EndPlasticPollution

Inicjatywa jest odpowiedzią na Rezolucję UNEA 5/14. Przyjmując ją, 175 krajów zobowiązało się zawrzeć prawnie wiążącą je umowę międzynarodową. Ważnym komponentem procesu tworzenia nowego prawa są wielopoziomowe dyskusje i opracowane w ich toku rekomendacje. W Polsce zadanie to realizuje inicjatywa #EndPlasticPollution zorganizowana przez UNEP/GRID-Warszawa. Skutkiem zastosowania nowego prawa będzie redukcja zanieczyszczania środowiska tworzywami sztucznymi.

Celem Inicjatywy jest:

- zebranie rekomendacji dla Intergovernmental Negotiating Committee (INC), działającego pod auspicjami United Nations Environment Programme (UNEP);
przygotowanie raportu dobrych i złych praktyk;
- budowanie świadomości na temat optymalnego wykorzystania tworzyw sztucznych, z korzyścią dla środowiska, a także biznesu;
- usprawnienie współpracy z decydentami;
- wsparcie we wdrażaniu nowego prawa.

Współpraca w ramach inicjatywy polega na otwartej dyskusji opartej na doświadczeniu i wiedzy naukowej. Debaty toczą się w grupach roboczych współtworzonych przez przedstawicieli świata nauki, biznesu, samorządów, grona eksperckiego, organizacji pozarządowych, co ma umożliwić zebranie opinii, sugestii, pomysłów i rozwiązań dotyczących zarządzania tworzywami sztucznymi w pełnym cyklu życia. Uwzględniamy obecne i nadchodzące regulacje oraz tworzymy ich dopełnienia. Efekty tych prac będą przekazane zespołowi opracowującemu wspomniany wyżej instrument prawny, a następnie przedstawione szerokiej grupie decydentów.

Po zakończeniu tego etapu, Program Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska (UNEP) zwoła konferencję na szczeblu dyplomatycznym, w celu przyjęcia umowy międzyrządowej.

 

Zapraszamy do kontaktu mailowego pod adresem:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024