IDEA

Wydarzenie KULTURA NATURA PRZYSZŁOŚĆ jest pretekstem do rozpoczęcia dyskusji o nowych perspektywach dla zmieniającego się świata i podjęcia działań, które przełożą się na przyszłość kolejnych pokoleń. Tym samym inicjujemy kolejny ważny temat, jakim jest znaczenie kultury i jej wpływu na relacje człowiek - środowisko. Chcemy stworzyć przestrzeń do rozmowy i zastanowić się nad rolą, jaką kultura, podobnie jak biznes mogą odgrywać dla natury, i jak te dwa światy mogą się przenikać.

Wydarzenie powiązane jest z obchodami 30 lat działalności Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Weź udział w wydarzeniu i złóż zobowiązanie.

Zapraszamy na panele poświęcone zrównoważonemu rozwojowi, naturze w kulturze, poszukiwaniom kultury w biznesie i kultury biznesowej dla natury.

Firmy zachęcamy do wspólnej celebracji działań dla natury i włączenia się w akcję składania zobowiązań klimatycznych do 2030 roku. Zobowiązania zostaną umieszczone w kapsule dla klimatu, klucz do której przekazany zostanie młodemu pokoleniu wchodzącemu w dorosłość w roku 2030.

„Zmieniajmy świat na lepsze i dbajmy o naturę - zacznijmy od tego, co możemy zrobić łącząc potencjały.”

Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID - Warszawa

PROGRAM WYDARZENIA

09:30 - 10:00

-

Bliskie otwarcie

 • Maria Andrzejewska, dyrektor generalna Centrum UNEP/GRID-Warszawa
 • Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie
 • Alexandre Caldas, Science Division, UN Environment Programme
 • Wiersz otwarcia - czyta Jacek Bożek, Klub Gaja
10:00 - 11:10

-

Ogrody pałacowe jako przestrzeń aspiracji i inspiracji skoncentrowanych na naturze

Prowadzący:

dr Agnieszka Laudy, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

dr Piotr Mikołajczyk, Centrum UNEP/GRID-Warszawa

11:10 - 11:30

-

Przerwa kawowa

11:30 - 12:45

-

Społeczność biznesu tworzy kulturę zmian dla klimatu: Ślad węglowy i kompensacja

12:45 - 13:30

-

Lunch

13:30 - 15:00

-

Dialog międzysektorowy - 6 kwadransów #dlaPlanety

 1. WYKORZYSTANIE DANYCH
  Wiarygodne dane dla klimatu. Czy same dane wystarczą, by zmobilizować biznes i społeczeństwo do działania? Dlaczego nie korzystamy z dostępnej wiedzy?
 2. ZAMYKANIE OBIEGU
  Czy gospodarka musi rosnąć, byśmy mogli się rozwijać? Czy możliwe są trwałe, rentowne modele biznesowe, które nie są oparte na wzroście produkcji? Jak zmniejszać marnotrawstwo zasobów?
 3. NEUTRALNOŚĆ KLIMATYCZNA
  Czy ryzyko klimatyczne rzeczywiście jest ryzykiem biznesowym? Jak dojść do neutralności klimaty-cznej bez eko-ściemy?
 4. KULTURA DLA KLIMATU
  Potrzebujemy nowego, świeżego spojrzenia na świat i na siebie samych. W jaki sposób kultura zmi-enia nasze wartości, jaki ma wpływ na świadomość klimatyczną?
 5. MIASTA W HARMONII Z NATURĄ
  Betonoza kontra zieleń. Jak tworzyć w Polsce piękne miasta w harmonii z naturą?
 6. KORZYŚCI Z NATURY
  Przeliczać czy nie przeliczać? Czy mówienie o środowisku przyrodniczym w kontekście korzyści, usług i kapitału przybliża nas do rozwiązania problemu?
 7. NASZA WODA
  Liczy się każda kropla. Jak odpowiadać na kryzys wodny w Polsce?
 8. ESG TO NOWE CSR
  ESG to wielka zmiana w sposobie myślenia i działania. Jak kształtować kulturę organizacyjną by pra-cownicy utożsamiali się z wizją zrównoważonego rozwoju?
15:00
-

Zakończenie spotkania

WIECZÓR Z KULTURA /NATURA /PRZYSZŁOŚĆ

(wstęp tylko dla zaproszonych gości)

Uroczysty wieczór będący zwieńczeniem wydarzenia KULTURA NATURA PRZYSZŁOŚĆ, w trakcie którego celebrujemy 30 lat Centrum UNEP/GRID-Warszawa. Wieczór dedykowany rozmowom przedstawicieli różnych środowisk, w tym administracji publicznej, ambasad, przedstawicieli biznesu oraz autorytetów zaangażowanych w ochronę środowiska.

ZŁÓŻ ZOBOWIĄZANIE

Każda firma może mieć pozytywny wpływ na klimat, a tym samym zatroszczyć się o przyszłość dla kolejnych pokoleń. Złóż konkretne zobowiązanie, które Twoja firma wypełni do 2030 roku. Powinno być ono powiązane z 17 Celami Zrównoważonego Rozwoju i być mierzalne. Tym samym dołącz do grona organizacji, które nie tylko mówią o zmianach, ale przeprowadzają je we własnym biznesie.

Zobowiązania złożyli m.in. partnerzy programu Climate Leadership oraz Partnerstwa SDGs „Razem dla Środowiska”, teraz czekamy na Twoją firmę.

Jak możesz tworzyć z nami kulturę zmian w biznesie?

Wypełnij formularz, a nasz ekspert pomoże ustandaryzować wskazane cele zgodnie z wytycznymi polityki klimatycznej. Po wypracowaniu i obustronnej akceptacji zobowiązania, w informacji zwrotnej otrzymasz materiał do komunikowania swoich zobowiązań we własnych kanałach komunikacji. Opublikuj je pod wspólnym hasztagiem #zobowiazaniedlaplanety2030.

Dzień dobry,

dziękujemy za podjęcie wyzwania i złożenie zobowiązania klimatycznego przez Państwa firmę. Deklaracja jest weryfikowana.

W przypadku takiej konieczności ekspert Centrum UNEP/GRID-Warszawa wesprze Państwa w ustandaryzowaniu zapisów zgodnie z polityką klimatyczną.

Doceniamy zaangażowanie i czas poświęcony na wypracowanie deklaracji. Mamy nadzieję, że Państwa aktywność będzie także inspiracją dla innych firm. Dlatego też, zachęcamy do podzielenia się informacją o dołączeniu do akcji składania zobowiązań klimatycznych do 2030 r. #zobowiazaniedlaplanety2030, a następnie opublikowania grafiki ze zweryfikowanym zobowiązaniem w Państwa kanałach komunikacji.

Z poważaniem

Zespół Centrum UNEP/GRID-Warszaw

OŚ CZASU

timeline TimeLine

PODSUMOWANIE WYDARZENIA

Do akcji #zobowiazaniedlaplanety2030, włączyły się 22 firmy, które tym samym dołączyły do społeczności liderów realnej zmiany w biznesie na rzecz przeciwdziałania nieodwracalnym zmianom klimatycznym. Zobowiązania, zostały zamknięte w Kapsule dla Klimatu na najbliższe 9 lat, a symboliczny klucz przekazany został dzieciom, które w 2030 roku wejdą w dorosłość. Do tego czasu depozytariuszami Kapsuły pozostają Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

W Kapsule dla Klimatu znalazły się zobowiązania: