Aktualności

czwartek, 22 kwietnia 2021

"Żywioły"- muzyczna symfonia dla Matki Ziemi

W dniu 22 kwietnia, podczas Międzynarodowego Dnia Matki Ziemi swoją premierę miała płyta „Żywioły” – nowoczesna opowieść o ludziach i... innych żywiołach autorstwa polskiego kompozytora Pawła Pudło. Koncerty grane są na instrumentach recyklingowych, zbudowanych z odpadów: plastikowych, metalowych i drewnianych, będących porzuconymi przedmiotami codziennego użytku. Projekt jest wspierany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Blisko 300 zaangażowanych osób, ponad 9 lat pracy, dziesiątki instrumentów zrobionych z odpadów, te liczby robią wrażenie, ty bardziej, że służą jednej idei – ukazaniu naszego wpływu na środowisko.

Swoją sztuką Paweł Pudło chce nam uświadamiać, że status śmiecia jaki nadajemy przedmiotom jest względny i że od nas zależy czy przedmiot stanie się się odpadem, czy zyska szansę wielokrotnego użytku. Jak mówi o projekcie sam artysta: „Zawsze chciałem, jako twórca, aby moja muzyka służyła do czegoś więcej niż przekazywanie ładnych melodii. Cieszę się, gdy działa emocjonalnie na słuchacza, jednak największą wartość ma dla mnie sztuka niosąca ważną społecznie ideę. Projekt „Żywioły” opowiada historię Ziemi oraz człowieka, który jest jej nieodłącznym elementem. Pomimo, że już jesteśmy „techno-ludźmi” złączonymi niemalże ze smartfonami i internetem, to nadal pozostajemy częścią otaczającej nas przyrody.”

"My właściwie wyrzucamy skarby. Ważne w tym projekcie było pokazanie, jak poważnym problemem jest na świecie zanieczyszczenie plastikiem, który dziś znajduję się w wodzie, w powietrzu, a nawet w nas samych.”– dodaje kompozytor.

Paweł Pudło to polski kompozytor oraz producent muzyki symfonicznej, kameralnej i filmowej. Autor przedsięwzięć multidyscyplinarnych łączących muzykę, sztuki wizualne i edukację. Jego muzykę wykonują wybitni muzycy polscy i zagraniczni współpracujący m.in. z Berliner Philharmoniker, Sinfonia de Barcelona, Teatrem Maryjskim w Petersburgu, Operą we Florencji, Filharmonią Narodową, Teatrem Wielkim – Operą Narodową, Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu oraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Album „Żywioły” swoją premierę miał 22 kwietnia 2021. Dostępny będzie w sklepach i serwisach streamingowych.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2023