Aktualności

piątek, 07 czerwca 2024

Światowy Dzień Środowiska: Bądźmy Re:Generacją!

Na całym świecie ekosystemy są zagrożone. Od lasów i terenów suchych po pola uprawne, jeziora i mokradła — naturalne przestrzenie, od których zależy nasza egzystencja, osiągają punkt krytyczny. Dlatego celebrowany 5 czerwca ONZ-owski Światowy Dzień Środowiska stał się okazją, by w tym roku skupić się na renaturyzacji gruntów, powstrzymywaniu pustynnienia i budowaniu odporności na suszę pod hasłem „Nasza ziemia. Nasza przyszłość. Jesteśmy Re: Generacją”. Organizację obchodów tego święta w Polsce, koordynował UNEP/GRID-Warszawa — organizacja realizująca w Polsce misję Program ONZ ds. Środowiska (UNEP).  

5 czerwca w ramach obchodów Światowego Dnia Środowiska, odbyła się konferencja z udziałem przedstawicieli świata nauki, organizacji pozarządowych, biznesu oraz administracji centralnej. Spotkanie rozpoczęło się od transmisji przesłania Inger Andersen, dyrektorki generalnej UNEP.  Następnie Maria Andrzejewska, dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, w mowie otwierającej wydarzenie wezwała wszystkie pokolenia do wspólnego działania na rzecz uzdrowienia naszego środowiska. Na koniec swoje słowa skierowała do tych, którzy właśnie wchodzą w dorosłość: „Generacjo Z, nie zawiedziemy was”.   

Uzdrawiająca siła natury  

Renaturyzacja gruntów jest kluczowym filarem Dekady ONZ na rzecz odbudowy ekosystemów (2021–2030), ogłoszenie której było wezwaniem do ochrony i odtwarzania ekosystemów na całym świecie.  
W odpowiedzi na ten apel, UNEP/GRID-Warszawa stworzył program Re:Generacja, wspierający cenne polskie ekosystemy. Jak przekonuje UNEP „nie możemy cofnąć czasu, ale możemy pielęgnować lasy, zazieleniać nasze miasta, zbierać wodę deszczową i jeść żywność przyjazną dla gleby. Możemy być pokoleniem, które w końcu zawrze pokój z ziemią.”   

Obecna na spotkaniu posłanka na sejm RP Klaudia Jachira mówiła o tym, że wiele zmienia się na lepsze i można wyczuć lepszy klimat do rozmów. Ze specjalnym przemówieniem zwróciła sią do uczestników w przesłanym nagraniu ministra klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska.  

Dziennikarz i przyrodnik Adam Wajrak przygotował wystąpienie o „Ochronie dobrze funkcjonujących ekosystemów lądowych”. Zdaniem Wajraka, przed naszą cywilizacją stoi najpoważniejsze wyzwanie dotychczas, ale podejmując je, nie możemy koncentrować uwagi na samej zmianie klimatu  
w oderwaniu od zmiany w ekosystemach. — Powinniśmy „zapuszczać” nasze lasy, tymczasem Puszcza Białowieska to zaledwie 0,6 proc. powierzchni leśnej kraju — stwierdził.  

Dorota Zawadzka-Stępniak, Prezes NFOŚiGW mówiąc o strategiach działań Funduszu na najbliższe lata, wspomniała o planowanym wsparciu dla błękitno-zielonej infrastruktury oraz rozszczelnianiu powierzchni w miastach. Wspominając o nowościach, przedstawiła „Inkubator wniosków LIFE”, a także opowiedziała o możliwościach ubiegania się o dofinasowanie przez organizacje pozarządowe.  

W trakcie wydarzenia odbyły się trzy dyskusje: „Kapitał naturalny w analizach ekonomicznych i jak to widzi biznes”, „Ochrona i odtwarzanie ekosystemów przyrodniczych” oraz „Rolnictwo - jak wyżywić 10 mld ludzi nie niszcząc planety.” Uczestnicy podkreślali, że odbudowa kapitału przyrodniczego jest nie tylko gwarancją sukcesu w każdej dziedzinie gospodarki, ale warunkiem naszej dalszej egzystencji.  

Kampania outdoorowa  

Do 9 czerwca w największych miastach w Polsce można zobaczyć przesłania skierowane do różnych generacji wyświetlane na ekranach Screen Network — różnice pokoleń znikają, kiedy dostrzegamy pilną potrzebę odtwarzania ekosystemów lądowych, ponieważ wszyscy jesteśmy równi wobec Natury.  

Link do galerii zdjęć: https://flic.kr/s/aHBqjBtTb9  

   

Organizator Światowego Dnia Środowiska 2024: UNEP/GRID-Warszawa   

Partnerzy strategiczni: T-Mobile Polska, BNP Paribas Bank Polska, PwC  Polska  

Partnerzy główni: ERGO Hestia, Grupa Żabka, Fundacja Veolia Polska, Polenergia, BASF    

Partnerzy: InPost, InPost GreenCity, PreZero, Respect Energy, Grupa Żywiec, One Step Financial, Henkel, Castorama, Planet Heroes    

Patronat honorowy: Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Prezydent m.st. Warszawy, Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska,    

Partnerzy instytucjonalni: Krajowa Izba Gospodarcza, Łazienki Królewskie, United Nations Association Poland (UNAP), Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Polskie Stowarzyszenie Zrównoważonego Rolnictwa i Żywności, RoślinnieJemy, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, Biebrzański Park Narodowy, Fundacja Mare, Fundacja Czyste Powietrze, TOGETAIR, WP Law   

Patronat medialny: Rzeczpospolita, Screen Network, Teraz Środowisko, PlantPress, NNO, Gazeta.pl, FoodFakty, ecoekonomia.pl 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024