Aktualności

środa, 05 lipca 2023

Re:Generacja – wspieramy miejskie ekosystemy

Obszary miejskie zajmują mniej niż 3% powierzchni Ziemi, ale są zamieszkane przez ponad połowę jej mieszkańców. Pomimo stali i betonu, tłumów i ruchu ulicznego, miasta i miasteczka nadal mogą być uznane za ekosystemy, a ich stan głęboko wpływa na jakość naszego życia. Dobrze funkcjonujące naturalne elementy ekosystemu miasta pomagają oczyszczać powietrze i wodę, chłodzą miejskie wyspy ciepła, poprawiają standard naszego życia chroniąc nas przed zagrożeniami i zapewniając możliwości wypoczynku i zabawy. Miasta mogą również być miejscem o zaskakująco dużej różnorodności biologicznej. 

W ramach programu Re:Generacja wspieramy ostoję przyrody w wielkim mieście – Muzeum Łazienki Królewskie. Drzewa rosnące nad Stawem Północnym wymagają przeprowadzenia zaawansowanych prac ze względu na wiek oraz choroby. W miniony czwartek, 29 czerwca, spotkaliśmy się w Łazienkach Królewskich w Warszawie z przedstawicielami Muzeum Łazienki Królewskie oraz firmy Interzero, by porozmawiać o znaczeniu ochrony i odtwarzania ekosystemów miejskich.  

Troska o ogród i naturę jest wpisana w DNA naszego muzeum od samego początku, od czasów letniej rezydencji króla Stanisława Augusta, a nawet Stanisława Herakliusza Lubomirskiego – podkreśla Marianna Otmianowska, p.o. Dyrektor Muzeum Łazienki Królewskie. – Jest dla nas bardzo ważne, byśmy, dla dobra przyszłych pokoleń, dbali o zielone płuca stolicy zlokalizowane w zabytkowych Łazienkach Królewskich. Pamiętajmy, że to m. in. drzewa są najstarszymi świadkami historii. 

Od 2022 roku ekosystemem Łazienek Królewskich opiekuje się firma Interzero. Do tej pory udało nam się wykonać projekt prac remontowo-konserwatorskich umocnień linii brzegowej Stawu Południowego Dolnego i Północnego, a także prace przy drzewostanie zabytkowym. Stanęły też karmniki do dokarmiania zimowego ptaków. W tym roku dzięki współpracy zostaną posadzone drzewa i krzewy ​w ogrodzie oraz odtworzone nasadzenia ​na skarpach wokół Stawu Południowego Górnego, wraz ​z zabezpieczeniem zieleni przed​ zniszczeniem. 

aleja kasztanowców, fot. Paweł Czarnecki

Regeneracja ekosystemów idealnie wpisuje się w strategię Interzero. Udział w programie zainicjowanym przez UNEP/GRID-Warszawa i współpraca z Łazienkami Królewskimi to ważne dla nas działanie. Tym bardziej, że łączy podmioty o różnym charakterze i z wielu perspektyw zmierza do wspólnego celu – ochrony środowiska. Niezmiernie cieszy nas, że możemy wspierać zabytkową aleję kasztanową i przyczyniać się do wzmacniania niezwykłej bioróżnorodności muzealnych ogrodów oraz zachowania w dobrym stanie tak pięknego miejsca – mówi Przemysław Kuna, Dyrektor Zarządzający Interzero. 

Wspólne spotkanie było okazją do rozmowy na temat potrzeb ekosystemu Łazienek Królewskich, zwłaszcza w długofalowej perspektywie, oraz do podsumowania dotychczasowych działań i współpracy. 

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024