Baza wiedzy

Dowiedz się więcej o najważniejszych zagadnieniach dotyczących stanu środowiska naturalnego oraz możliwościach zapobiegania potrójnemu kryzysowi planetarnemu – zmianie klimatu, utracie różnorodności biologicznej i rosnącej liczbie zanieczyszczeń.

W menu po lewej stronie możesz wybrać interesujący Cię temat, typ zasobu oraz kategorie powiązane z naszymi projektami.

Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej

Zapraszamy do lektury raportu „Od odpadu do zasobu. Zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w ekonomii cyrkularnej”. W materiale znalazły się dane ze świata i krytyczna refleksja nad wyzwaniem, jakim są elektroodpady, pisane z globalnej, europejskiej oraz krajowej perspektywy.

Publikacja powstała w ramach organizowanych przez WEEE Forum obchodów Międzynarodowego Dnia bez Elektrośmieci, którego polskie obchody realizowane są przez UNEP/GRID-Warszawa oraz ElektroEko. Organizację Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA.

Eksperckie artykuły wskazują na rosnące znaczenie wpisywania odzysku i recyklingu elektroodpadów w kontekst gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ) i związanych z nią praktyk, takich jak ekoprojektowanie, dostęp do napraw sprzętu czy rozwijanie modeli jego współdzielenia.

Podnoszone w nich są kwestie, takie jak znaczenie wyboru sprawnego modelu zbiórki elektroodpadów, a także adekwatnych do skali wyzwania oraz realiów rynkowych celów odzysku. Nie brakuje również pozytywnych przykładów na podnoszenie świadomości konsumenckiej oraz międzysektorowej współpracy na rzecz bardziej sprawnej zbiórki zużytego sprzętu z Europy i ze świata.

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024