Aktualności

piątek, 14 czerwca 2024

Rozszerzona wersja raportu „Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku”

W dniu 5 czerwca 2024 r., podczas obchodów Światowego Dnia Środowiska w Polsce, organizowanych przez UNEP/GRID-Warszawa, miała miejsce premiera rozszerzonej wersji raportu „Tworzywa sztuczne. W gospodarce, nie w środowisku.”.

Raport publikowany w ramach Inicjatywy #EndPlasticPollution zwraca uwagę na wyzwanie, jakim jest przedostawanie się tworzyw sztucznych do środowiska (w tym w postaci mikroplastiku) oraz podkreśla, że to co jest uznawane za odpad, może stanowić cenny surowiec. Przy wprowadzaniu nowych rozwiązań, mających na celu ograniczenie zanieczyszczenia środowiska plastikiem, kluczowe jest branie pod uwagę całego cyklu życia, aby ocenić rzeczywisty środowiskowy wpływ rozwiązania.

Raport skierowany jest zarówno do biznesu, ustawodawców, jak i świata nauki. Stanowi źródło wiedzy o aktualnych wyzwaniach oraz rozwiązaniach w zakresie tworzyw sztucznych i ochrony środowiska.

Wersja rozszerzona została wzbogacona o:

  • inspirujący wstęp Pani Ministry Anity Sowińskiej, Ministerstwo Klimatu i Środowiska,
  • przykłady dobrych rozwiązań kolejnych firm,
  • teksty partnerskie prezentujące ciekawe dane dotyczące tworzyw sztucznych i kontekst regulacyjny autorstwa Tomasza Barańczyka oraz Eweliny Łukasik-Morawskiej,
  • podsumowania branżowych dyskusji stolikowych, prowadzonych podczas konferencji Sustainable Industry Lab’24, która poświęcona była tematowi tworzyw sztucznych, autorstwa Marty Krawczyk, Jolanty Okońskiej-Kubicy, Agnieszki Oleksyn-Wajdy, Daniela Maryjosza i Elżbiety Rotblum,
  • komentarz Plastics Europe Polska dotyczący najnowszych danych o tworzywach sztucznych.

Kolejnymi dobrymi rozwiązaniami podzieliły się w raporcie: Bank BNP Paribas, Clariter, Lidl, McDonald’s, SGS, a także Fundacja Plastics Europe Polska.

Raport stanowi połączenie głosów wielu interesariuszy, zebranych w trakcie prac grup roboczych projektu #EndPlasticPollution, a także podczas intensywnych dyskusji na wspomnianej konferencji. Przedstawia on wyzwania wielowymiarowo, włączając w dialog między innymi recyklerów, naukowców i przedsiębiorców, patrzących na te same kwestie czasem z zupełnie różnych perspektyw.

Zapraszamy do lektury!

Zobacz również:

Jesteśmy ośrodkiem afiliowanym przy United Nations Environment Programme, UNEP.

Współpracujemy z UN Science Policy Business Forum – najszybciej rozwijającą się platformą ONZ, poświęconą międzysektorowej współpracy na rzecz środowiska i realizacji Celów Zrównoważonego Rozwoju.

Dowiedz się więcej

Chcesz być na bieżąco?
Zapisz się na newsletter!

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Poznańska 21 lok. 29, 00-685 Warszawa tel. +48 22 840 6664 e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 REGON: 001361852-00037 KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 1991-2024