Ekodetektywi i miejskie zagadki to program edukacyjny dla najmłodszych mieszkańców Warszawy.

Celem projektu jest uświadomienie dzieciom w wieku przedszkolnym, z jakimi problemami ekologicznymi mierzy się dzisiejszy świat, a także nauczenie przedszkolaków dobrych praktyk w zakresie dbania o czyste powietrze i własne zdrowie.

Działania:

  • Opracowanie, udostępnienie oraz promocja Eko-książeczki, zawierającej wprowadzenie merytoryczne dla dorosłych czytelników, 2 bajki oraz 16 aktywności dla dzieci. Książka zawiera dwa rozdziały: Energia na plus. Jak zatrzymać ciepło w domu? oraz Zieleń w mieście. Recepta na zdrowie i czyste powietrze. Publikacja występuje w wersji drukowanej i online.
  • Przygotowanie wolontariuszy Veolia Energia Warszawa do prowadzenia zajęć w przedszkolach, Przeprowadzenie warsztatów i opracowanie materiałów merytorycznych dla wolontariuszy.
  • Warsztaty dla najmłodszych mieszkańców Warszawy realizowane przez wolontariuszy Veolia Energia Warszawa.
  • Warsztaty on-line dla nauczycieli i rodziców, pomagajace w pracy z Eko-książeczką.

Program „Ekodetektywi i miejskie zagadki” jest realizowany przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa oraz Fundację CultureLab ze środków Fundacji Veolia Polska, w ścisłej współpracy z Biurem Ochrony Powietrza i Polityki Klimatycznej Urzędu m.st. Warszawy w ramach Partnerstwa SDGs „Razem dla Środowiska”.