Do 2030 roku znacząco obniżyć liczbę zgonów i chorób powodowanych przez niebezpieczne substancje chemiczne oraz zanieczyszczenie i skażenie powietrza, wody i gleby.
Do 2030 roku zapewnić powszechny dostęp do przystępnych cenowo, niezawodnych i nowoczesnych usług energetycznych.
Do 2030 roku obniżyć niekorzystny wskaźnik negatywnego oddziaływania miasta na środowisko per capita, zwracając szczególną uwagę na jakość powietrza oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi i innymi zanieczyszczeniami.
Do 2030 roku zapewnić zrównoważone zarządzanie i efektywne zużycie zasobów naturalnych.
Do 2030 roku istotnie obniżyć poziom generowania odpadów poprzez prewencję, redukcję, recykling i ponowne użycie.
Do 2030 roku zapewnić dostęp do istotnych informacji i podnieść świadomość wszystkich ludzi na całym świecie w zakresie zrównoważonego rozwoju i stylu życia w zgodzie z naturą.
Włączyć działania na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatycznym do krajowych polityk, strategii i planów.
Długoterminowa kampania uświadamiająca społeczeństwu problem zanieczyszczenia powietrza będąca krajowym działaniem odbywającym się w zgodzie z założeniami ogólnoświatowej kampanii UN Environment "Beat Air Pollution".
Tematem przewodnim kampanii w roku 2019 było podjęcie działań w celu redukcji zanieczyszczeń w powietrzu.
Kampania obejmowała działania zorientowane na:
Szerszy kontekst:
Główne działania kampanii skupiły się wokół 5 czerwca, Światowego Dnia Środowiska.
4 czerwca odbyła się debata dla młodzieży
5 czerwca odbyła się debata ekspercka w Ministerstwie Środowiska „W drodze po czyste powietrze i lepszy klimat”
Na stronie internetowej DlaPlanety.pl składano EKOpostanowienia. Do zeszłorocznych, przygotowanych pod hasłem #BeatAirPollution dołączyły nowe, przygotowane z myślą o poszerzaniu wiedzy o zanieczyszczeniach powietrza. EKOpostanowienia to propozycje prostych, konkretnych działań na rzecz ograniczenia naszej presji na środowisko. W Światowy Dzień Środowiska deklaracje podjęcia EKOpostanowień zbierali animatorzy rozdający zielone wstążki w wybranych miejscach w Warszawie.
Z okazji Światowego Dnia Środowiska w wielu polskich miastach na zielono podświetlone zostały elewacje budynków. Odbywały się również ekologiczne pikniki i targi, a w Warszawie 5 czerwca miała miejsce debata ekspercka w Ministerstwie Środowiska, „W drodze po czyste powietrze i lepszy klimat” gdzie dyskutowaliśmy m.in. o tym, iż czyste powietrze powinno stać się fundamentem międzysektorowej współpracy we wszystkich branżach gospodarki. W debacie wzięli udział przedstawiciele administracji publicznej, organizacji pozarządowych, świata nauki oraz przedsiębiorców. Kluczowych gościem ceremonii otwarcia wydarzenia był Minister Środowiska – Pan Henryk Kowalczyk, którego wystąpienie. Ponadto mieliśmy przyjemność gościć Matthew Billot, Koordynatora Regionalnego Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska.
Dzień wcześniej, 4 czerwca, skonfrontowaliśmy głos młodego pokolenia z danymi i faktami, prezentowanymi przez ekspertów.
„Zielona Wstążka #DlaPlanety” objęta została honorowym patronatem przez Bank Światowy, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, Ministerstwo Środowiska, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.
2019 –
Zostało złożonych ponad 12 tysięcy EKOpostanowień na stronie www.dlaplanety.pl. Czytelnicy strony internetowej uzyskali w trakcie kampanii dostęp do wielu materiałów edukacyjnych, prezentujących najważniejsze aspekty walki z zanieczyszczeniami powietrza.
Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa | tel. +48 22 840 6664 | e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 | REGON: 001361852-00037 | KRS: 0000057779