Dobre praktyki

Skanska Residential Development Europe
Miękka woda w kranach
Powiązane cele
Cel 6
Zadanie 6.4:

Do 2030 roku znacząco podnieść efektywność wykorzystywania wody we wszystkich sektorach oraz zapewnić zrównoważony pobór wody oraz dostawy wody pitnej,  by rozwiązać problem niedostatku wody i znacząco zmniejszyć liczbę ludzi cierpiących z tego powodu.

Cel 11
Zadanie 11.6:

Do 2030 roku obniżyć niekorzystny wskaźnik negatywnego oddziaływania miasta na środowisko per capita, zwracając szczególną uwagę na jakość powietrza oraz gospodarowanie odpadami komunalnymi i innymi zanieczyszczeniami.

Cel 12
Zadanie 12.2:

Do 2030 roku zapewnić zrównoważone zarządzanie i efektywne zużycie zasobów naturalnych.

Analiza problemu

Statystyczny Polak zużywa ok. 150-200 litrów wody dziennie.

Dlatego ważna jest kontrola codziennych nawyków, dzięki czemu możemy oszczędzić co najmniej 3 litry wody dziennie i aż 1095 litrów słodkiej wody rocznie. To siedem razy tyle co średniej wielkości wanna wypełniona wodą po brzegi.

 

Tabela średniego zużycia wody w trakcie codziennych czynności / osobę:

 Mycie dłoni  1,8 litra
 Prysznic  18 litrów / 1 minutę
 Kąpiel w wannie  151 litrów
 Spłukiwanie toalety  18 litrów
 Mycie zębów (z odkręconą wodą)  3,8 litra
 Mycie zębów (z zakręconą wodą)  0,9 litra
 Jedzenie i picie  1,8 litra dziennie

Źródło: eduplace 

Strategia firmy

Skanska jest jedną z wiodących światowych firm deweloperskich i budowlanych. Koncentruje się na wybranych rynkach rodzimych w Europie i Ameryce Północnej. Działalność Skanska wpisuje się w globalne trendy urbanizacyjne, demograficzne i energetyczne. Dodatkowo, dzięki koncentracji na zielonym budownictwie, etyce i bezpiecznym środowisku pracy oraz na zdrowiu Skanska oferuje konkurencyjne rozwiązania dla najbardziej złożonych zadań.

Badania dowodzą, że jako społeczeństwo zużywamy znacznie więcej słodkiej wody pitnej niż jesteśmy w stanie odtworzyć (www.woda.edu.pl/). Dlatego Skanska wprowadza rozwiązania pozwalające zaoszczędzić wodę pitną, a wodę o przeznaczeniu gospodarczym zastępuje się wodą pozyskiwaną np. z deszczówki.

Opis działań

W budynkach mieszkaniowych Skanska zastosowano centralny system zmiękczający wodę, który poprawia jej jakość, a przy tym pozwala wygenerować oszczędności w budżecie domowym.

Rezultaty

Michał Witkowski, dyrektor ds. sprzedaży w Skanska Residential Development Poland: Dzięki zmiękczaniu wody możemy zmniejszyć zużycie środków piorących, myjących i czyszczących. To istotne, gdy weźmiemy pod uwagę, że silne substancje chemiczne, których używamy np. do prania lub mycia naczyń mogą utrudnić późniejsze odzyskanie wody i jej uzdatnienie. Na naszym warszawskim Osiedlu Mickiewicza zastosowaliśmy centralny system zmiękczający wodę. Był to jeden z wymogów certyfikacji środowiskowej BREEAM, której został poddany budynek. Stosując wszystkie niezbędne do uzyskania certyfikatu rozwiązania, na osiedlu nie tylko oszczędzamy wodę, ale także zmniejszamy negatywne oddziaływanie budynku na środowisko naturalne w ogóle.

Komentarze

Używanie miękkiej wody przynosi szereg korzyści, w tym również oszczędności. Przede wszystkim dzięki miękkiej wodzie zmniejszamy zużycie środków czystości nawet o 60%. Badania pokazują, że w skali roku czteroosobowej rodzinie pozwala to zaoszczędzić ponad 1000 złotych.

Woda zmiękczona poprawia wydajność ciepłej wody i ogrzewania, co redukuje o ok. 20% wydatki na ogrzewanie domu i ciepłą wodę użytkową.

Zmiękczanie wody pozwala również unikać gromadzenia się osadu w systemach hydraulicznych. Dzięki temu, urządzenia rzadziej się psują, a mieszkańcy nie ponoszą tak często kosztów naprawy czy wymiany sprzętu na nowy.

WYBIERZ CEL
i poznaj dobre praktyki środowiskowe

Nawiąż współpracę v
UTRZYMAJ
KONTAKT
Zapisz się do naszego newslettera.
Wysłanie formularza oznacza
akceptację warunków newslettera.

Centrum UNEP/GRID-Warszawa
ul. Sobieszyńska 8, 00-764 Warszawa | tel. +48 22 840 6664 | e-mail: grid@gridw.pl
NIP: 522-000-18-89 | REGON: 001361852-00037 | KRS: 0000057779

Polityka prywatności

© Centrum UNEP/GRID-Warszawa 2021