part step1

POBIERZ APLIKACJĘ GLOBE OBSERVER I ZAŁÓŻ KONTO

Darmowa aplikacja GLOBE Observer jest dostępna na urządzenia mobilne z systemem Android oraz iOS.

part step2

DOWIEDZ SIĘ, CZEGO SZUKAĆ NA NIEBIE

Obserwacje nieba prowadzi się w kilku prostych krokach.

Na początku aplikacja automatycznie rejestruje dzień, godzinę oraz miejsce, z którego patrzysz w niebo. Następne kroki to już twoje zadanie. Najpierw sprawdź, czy niebo jest czyste/bezchmurne, zachmurzone a może w ogóle niewidoczne np. z powodu smogu lub śnieżnej zamieci. Jeśli na niebie są chmury, wtedy:

  • oszacuj, jaki % nieba pokrywają (aplikacja Ci w tym pomoże).
  • korzystając ze wsparcia wbudowanego w aplikację atlasu chmur rozpoznaj chmury, jakie widzisz na niebie. A może właśnie przeleciał samolot i widać ślad, który pozostawił (tzw. smugę kondensacyjną)? One też są ważne dla naukowców.
  • zapisz w aplikacji, czy obserwacjom towarzyszą jakieś inne zjawiska meteo np. deszcz, czy opad śniegu, lub czy ich ślady widać na powierzchni ziemi np. w postaci zalegającego śniegu,
  • wykonaj zdjęcia obserwowanego nieba.

Szukasz szerszych informacji? Zajrzyj na zakładki Dowiedz się więcej.

part step4

SPRAWDŹ, KIEDY NAJLEPIEJ PATRZEĆ W NIEBO

Niebo możesz obserwować o dowolnej porze. Jednak najbardziej wartościowe są te obserwacje, które wykonasz niedługo (max 15 minut) przed lub po przelocie satelity meteorologicznego nad twoją głową. Jeśli ci się uda, otrzymasz od zespołu naukowców z NASA Langley Research Centre raport porównujący wyniki twoich obserwacji oraz widoku z satelity. Ekscytujące, prawda? :-)

Godzinę przelotu satelity nad twoim miejscem obserwacji sprawdzisz w aplikacji GLOBE Observer lub na stronie NASA.

part step3

OBSERWUJ NIEBO I WYSYŁAJ ZEBRANE INFORMACJE DO NASA

Dane w aplikacji GLOBE Observer możesz zbierać również, gdy nie masz połączenia z internetem. Pamiętaj jednak o wysłaniu wyników, jak tylko znajdziesz się w zasięgu sieci komórkowej lub podłączysz się do WiFi.

part step5

PORÓWNUJ WYNIKI Z INNYMI OBSERWATORAMI NIEBA

Zebrane przez aplikację GLOBE Observer możesz obejrzeć na interaktywnej mapie. Zobacz, jak duża jest społeczność Obserwatorów wiosennego nieba! Czy Twoje wyniki są zbieżne z obserwacjami innych osób z twojej miejscowości?

Pamiętaj, jeśli obserwowałeś niebo maksymalnie 15 minut przed lub po przelocie satelity meteorologicznego nad twoją głową, naukowcy z NASA Langley Research Centre prześlą ci raport porównujący wyniki twoich obserwacji oraz widoku z satelity. Otrzymasz go mailem na adres podany przy rejestracji.

Cel 1.Cel 2.Cel 3.Cel 4.Cel 5.Cel 6.Cel 7.Cel 8.Cel 9.Cel 10.Cel 11.Cel 12.Cel 13.Cel 14.Cel 15.Cel 16.Cel 17.
Kontakt: Centrum UNEP/GRID-Warszawa, +48 (22) 840 66 64, www.gridw.pl, globe@gridw.pl