27 września, w trakcie 12. Międzynarodowych Targów Kolejowych 2017 (TRAKO) zorganizowanych w Gdańsku, obyła sie dyskusja "Zrównoważony rozwój w kolejowym transporcie towarowym. Od społecznej odpowiedzialności do konkurencyjności."

Uczestnicy debaty zastanawiali się nad tym, jak wykorzystać dbałość o środowisko naturalne do budowania przewagi konkurencyjnej, jakie są szczególne kierunki działania i możliwości w obszarze zrównoważonego rozwoju w branży transportu kolejowego, jak wygląda sytuacja w Polsce w tym zakresie, jaka jest perspektywa europejska, jak te trendy widać w perspektywie konkretnych firm. 

Uczestnicząca w panelu Maria Andrzejewska, Dyrektor Centrum UNEP /GRID Warszawa, mówiąc o najważniejszych kierunkach, i kluczowych obszarach zrównoważonego rozwoju na najbliższe 13 lat, przedstawiła dominujące na świecie  trendy związane z odpowiedzialnością środowiskową odnosząc je do praktyk środowiskowo odpowiedzialnego biznesu w skali Polski i świata. Pozostałymi uczestnikami panelu byli: dr Marcin Wołek, Uniwersytet Gdański, Katedra Rynku Transportowego; dr Jakub Majewski, Prezes Zarządu Fundacji ProKolej; 
Jarek Król, Prezes Zarządu CTL Logistics.

TRAKO to największe i najbardziej prestiżowe w Polsce oraz drugie co do wielkości w Europie wydarzenie branży transportu szynowego oferujące prezentację aktualnego poziomu rozwoju systemów transportowych oraz infrastruktury kolejowej w Europie i na świecie.

Koferencja zostala zorganizowana przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz DB Cargo Polska.