Bilans pierwszej edycji Inkubatora #dlaPlanety, to 8 startupów, 9 miesiący pracy projektowej i 110 godzin szkoleniowych w trakcie 15 sesji dla młodych przedsiębiorców. Startupy wzięły udział łącznie w 11 konkursach, mają za sobą 6 wystąpień podczas konferencji w kraju i 3 za granicą. Partnerami Samsung Inkubator #dlaPlanety są Centrum UNEP/GRID-Warszawa, Białostocki Park Naukowo-Technologiczny, oraz Neweconomy.

Samsung Inkubator #dlaPlanety w Białymstoku, jest trzecią – po inkubatorach w Rzeszowie i Lublinie – tego typu inicjatywą wspierającą młodych przedsiębiorców i pierwszym tego typu przedsięwzięciem na świecie, w którym przedsiębiorcy szukają inspiracji w wyzwaniach zawartych w 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju Agendy 2030.

Do pierwszej edycji Inkubatora #dlaPlanety zakwalifikowały się projekty z zakresu:

  • wspólnej konsumpcji i ekonomii współdzielenia – Powear.me, Nextplease i Maizo;
  • dostępnej infrastruktury dla niewidomych – Associated Apps;
  • zrównoważonego transportu – Broomee Technologies;
  • zdrowia psychicznego – Global X Solutions;
  • działań na rzecz środowiska – Ekologiczny Patrol/Operacja Rzeka oraz Planet Heroes.

Dwie uczestniczki pierwszej edycji zostały ambasadorkami programu „Kobiety Silna Płeć”. Są to Ewa Tchórzewska – założycielka firmy Global X Solutions z platformą i mobilną aplikacją wspierającą zdrowie psychiczne młodych ludzi, oraz Magdalena Wawrzyniak – współzałożycielka startupu Associated Apps z pierwszą na świecie zaawansowaną aplikacją mobilną dla osób niewidomych.

– Nadchodząca dekada, w której w sposób szczególny zmierzymy się ze skutkami kryzysu klimatycznego, utraty gatunków i ekosystemów, kryzysu wodnego, zanieczyszczeń mórz i oceanów, marnowania żywności i chorób, będzie dekadą zmiany modeli biznesowych, ale i zachowań konsumenckich. To daje ogromne możliwości dla startupów tworzących swój biznes w poczuciu odpowiedzialności za ludzi i planetę – powiedziała Maria Andrzejewska, dyrektorka Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Wszystkie startupy znalazły się też w internetowej bazie Startupów Pozytywnego Wpływu. Kolejny nabór do Samsung Inkubatora zostanie ogłoszony z końcem grudnia 2020 roku.