Szacuje się, że aż 50 milionów ton elektrośmieci zostanie wytworzonych na całym świecie w 2020 roku. Czy wszyscy wiemy jak prawidłowo pozbyć się tego typu odpadów, aby nie zagrażały naszemu zdrowiu i środowisku?Jak zmniejszyć strumień elektrośmieci i zwiększyć poziom recyklingu?

Centrum UNEP/GRID-Warszawa już po raz trzeci jest współorganizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Bez Elektrośmieci. Co roku 13 października w Polsce wraz z ElektroEko - Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego S.A. zachęcamy do propagowania idei ochrony środowiska naturalnego poprzez właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym.

Szacuje się, że do 2030 r. liczba produkowanych elektrośmieci osiągnie 74 miliony ton. Tylko 17% elektrośmieci w 2019 roku zostało zebranych i poddanych recyklingowi, co oznacza, że ​​pozostałe 45 milionów ton trafiło na składowiska, gdzie zostały spalone lub przetworzone w nieprawidłowy sposób. Skutkuje to ogromną utratą cennych i niezbędnych surowców i powoduje poważne problemy zdrowotne, środowiskowe i społeczne m.in. poprzez nielegalne przemieszczanie odpadów elektronicznych do krajów rozwijających się.

Zapraszamy do obejrzenia zapisu z debaty dziennika Rzeczpospolita "Elektroodpady a Europejski Zielony Ład". W dyskusji wzięła udział dyrektor Centrum UNEP/GRID-Warszawa - Maria Andrzejewska, a jej współrozmówcami byli: Grzegorz Skrzypczak – Członek Zarządu ElektroEko S.A., Michał Kanownik - Prezes Zarządu ZIPSEE – Cyfrowa Polska, Wojciech Konecki – Prezes Zarządu APPLiA Polska, Jarosław Roliński – Dyrektor Departamentu Ochrony Ziemi, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Marcin Popkiewicz - fizyk, portal Nauka o klimacie, ekspert.

Międzynarodowy Dzień Bez Elektrośmieci został opracowany przez WEEE Forum przy wsparciu ponad 100 organizacji z ponad 50 różnych krajów z całego świata.